strona www Narodowej Reprezentacji Akademickiej
Kontakt ul. Św. Józefa 17, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 49 56
e-mail: ucs-sekretariat@umk.pl

Triada 100-lecia!

Zdjęcie ilustracyjne

Pod nazwą Triady 100-lecia kryje się cykl imprez biegowych organizowanych przez Stowarzyszenie „Run To Run” w okresie od wiosny do jesieni 2024 r. na dystansach od 5 km do maratonu. Cykl upamiętnia 100. rocznicę zorganizowania w Polsce pierwszego, najdłuższego biegu otwartego na dystansie 37,5 km, na trasie z Płutowa do Torunia.  

REJESTRACJA na wszystkie biegi cyklu Triady 100-lecia: https://zapisy.sts-timing.pl/triada100-lecia/

LISTA STARTOWA na wszystkie biegi cyklu Triady 100-lecia: https://zapisy.sts-timing.pl/triada100-lecia/lista.php


BIEGOWA TRIADA W UBIEGŁYM ROKU

Ogromnym sukcesem frekwencyjnym i organizacyjnym zakończył się cykl biegów w ramach Toruńskiej Triady Kopernikańskiej 2023, tj. 5-tki z Kopernikiem, 12. Run Toruń -  Zwiedzaj ze zdrowiem! i 40. Toruń Maraton. Cały cykl biegów upamiętniał 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, a trzyelementowy, zdumiewający swą wielkością medal prezentował astrolabium perskie z XVIII wieku. W całej imprezie wzięło udział niemal 6 tys. biegaczy z całego kraju i z zagranicy. To duża satysfakcja dla organizatorów widzieć tak wielu biegaczy zadowolonych i „głodnych” kolejnych wyzwań biegowych. O jakości organizacji świadczy przyznanie nagrody specjalnej i tytułu „Kopernikańskiego Wydarzenia Sportowego”  przez Prezydenta Michała Zaleskiego podczas XIV Balu Sportowca, który odbył się pod koniec stycznia bieżącego roku.

UMK też biega!

W TTK mieli okazję uczestniczyć także przedstawiciele społeczności akademickiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. O wyczynach naszych pracowników i studentów możecie przeczytać tutaj: https://www.ucs.umk.pl/wiadomosci/?id=31814

Na listach startowych widnieją m.in. nazwiska następujących pracowniczek i pracowników naszego Uniwersytetu – Anna Bajmler, Natalia Kruk, Ewelina Polasik, Liliana Rynkiewicz, Oliwia Rzeszkowicz, Joanna Smolarek, Olga Smoleńska, Dorota Wojdyło oraz Artur Janicki, Adam Konysz, Mieczysław Kunz, Marcin Lewandowski, Mateusz Sienkiewicz, Bartłomiej Oleszek i Jakub Wojtasik.

Pełną i aktualną listę startową biegów możecie znaleźć tutaj: https://zapisy.sts-timing.pl/triada100-lecia/lista.php

My natomiast życzymy powodzenia i jak najlepszych czasów!


TORUŃSKA TRIADA 100-LECIA W SKRÓCIE

Cykl TRIADY 100-LECIA otwierać będzie bieg na dystansie 5 km, który odbędzie się 23. marca 2024 r., a zamykać będzie 41. edycja maratonu toruńskiego, która odbędzie się tradycyjnie pod koniec października (20.10.2024 r.). W ramach Triady wspólna będzie identyfikacja wizualna strojów startowych oraz medale, które będą łączyć się w jedną całość, a jeden z nich będzie można skompletować podczas najbardziej znanego eventu biegowego w województwie kujawsko-pomorskim – Run Toruń - Zwiedzaj ze Zdrowiem! (12.05.2024).


TERMINY I DYSTANSE TRIADY 100-LECIA

I. 5 km 100-lecia z Decathlon – 23.03.2024 r.: 5 km i biegi dla dzieci 
II. 13. RUN TORUŃ – Zwiedzaj ze Zdrowiem! – 11-12.05.2024 r.: 5 km, 10 km i biegi dla dzieci
III. 41. TORUŃ MARATON: 19-20.10.2024 r.: 5 km, półmaraton, maraton i biegi dla dzieci


MEDALE TRIADY

Medal to „serce imprezy biegowej”, dowód osiągniętego rezultatu sportowego, pamiątka na lata, dlatego bez wątpienia musi być wyjątkowy! Co roku poczynione są starania, aby medale były ponadprzeciętne, stanowiły swoiste dzieła sztuki, podkreślając tym samym unikalność każdego z biegów.

Medale z poprzedniej edycji toruńskiej triady biegowej zostały wyróżnione przez biegaczy w całym kraju! W ogólnopolskim głosowaniu na najbardziej okazałe medale minionego sezonu startowego, medale z Toruńskiej Triady Kopernikańskiej 2023 znalazły się w TOP10 najpiękniejszych „zdobyczy biegowych” w Polsce, wyprzedzając tym samym wiele kandydatur z powszechnie znanych i dużych imprez m.in. z Maratonu i Półmaratonu Warszawskiego czy Silesia Marathonu. Równie okazałe medale będzie można zdobyć podczas Triady 100-lecia.

Medal październikowej edycji finałowej będzie miał aż 15 cm długości! Warto wziąć do ręki linijkę, by móc odwzorować sobie długość oraz porównać ten „gabaryt” z innymi otrzymanymi medalami biegowymi. Rozmiar medalu z tegorocznej edycji będzie naprawdę imponujący!

Koncepcja trzech medali Triady 100-lecia

Cały projekt medalu tworzy logo Triady 100-lecia, które prezentuje jednocześnie liczbę 100 i znak nieskończoności. Motyw ten nawiązuje do upamiętnienia 100. rocznicy zorganizowania w Polsce pierwszego, najdłuższego biegu otwartego na dystansie 37,5 km na trasie z miejscowości Płutowo do Torunia. Znak nieskończoności symbolizuje wieczność trwania maratonu toruńskiego w grodzie Kopernika. Medale będą przekazywane biegaczom w kolejności od najmniejszego do największego. Po finale TRIADY 100-lecia i otrzymaniu ostatniej „medalowej perełki”, dwie pierwsze zdobycze będzie można włożyć w odpowiednie zagłębienia matrycy. Na odwrocie medali nie zabraknie miejsc na grawerunki oraz zaprezentowane będą logotypy sponsorów. Medale dla uczestników biegów dla dzieci będą identyczne jak dla dorosłych.

Pozostałe motywy zastosowane na matrycach:

  1. Na każdym z medali znajduje się logo danej imprezy wskazujące, kiedy będzie można otrzymać go na mecie.
  2. Niebieskie fale łączące wszystkie medale są symbolem upływania czasu/przemijania, ale także rzeki Wisły, nad którą leży miasto Toruń.
  3. Motyw astrolabium z okładki z książki "O obrotach sfer niebieskich" nawiązuje do osoby Mikołaja Kopernika, co podkreśla lokalizację rozgrywania cyklu biegów i jest doskonałym ozdobnikiem do całości projektu.
  4. Medal 5km 100-lecia z Decathlon

Medal prezentuje Puchar „wychodzący z matrycy” (efekt 3D), który 100 lat temu otrzymał jego zwycięzca Edward Kwitowski, uzyskując w ówcześnie najdłuższym biegu w Polsce czas na mecie 2h 45min i 20s.  Data rozegrania biegu na dystansie 37 500 m oraz czas zwycięzcy zostały uwzględnione na Pucharze. Więcej informacji na temat zwycięzcy tutaj: https://www.maraton.pl/akcje.html?view=article&id=333&catid=62

Oryginalny Puchar mający już 100 lat będzie można obejrzeć w biurach zawodów biegowych.

  1. Medal 13. Run Toruń – Zwiedzaj ze Zdrowiem!

Medal prezentuje „wychodzący z matrycy” (efekt 3D) Pomnik Mikołaja Kopernika, czyli miejsce, w którym znajdowała się meta historycznego maratonu. Na medalu zostało uwzględnione także całe logo cyklu Triady 100-lecia;

  1. Medal 41. Toruń Maraton

Matryca stanowi połączenie dwóch elementów - liczby 100 i symbolu znaku nieskończoności. Na jedynce od liczby 100 wskazany został rok 1924, czyli data pierwszego biegu maratońskiego w Polsce. Na całości medalu uwzględniona została nazwa całego cyklu: TORUŃSKA TRIADA 100-LECIA BIEGÓW MARATOŃSKICH W POLSCE 2024

  1. Szarfy wszystkich medali

Na poszczególnych szarfach medali będzie uwzględniona data biegów, dystanse oraz logotypy sponsorów. Szarfy będą w kolorystyce zgodnej z identyfikacją odzieży startowej całego cyklu. Szarfy pierwszych dwóch medali będą stanowić pamiątkową smycz i mogą towarzyszyć biegaczom na co dzień, np. do zawieszenia kluczy lub innych drobiazgów.


I EDYCJA TRIADY 100-LECIA - 5 km 100-lecia z Decathlon  (23.03.2024 r., sobota)

Regulamin: https://run-torun.pl/files/2023/REGULAMIN_5km_100-lecia_2024.pdf 

Trasa: https://link.locusmap.app/t/n9tmm2

Wydarzenie: https://www.facebook.com/events/3542412746018342

Pierwszy bieg cyklu Triady 100-lecia odbędzie się na początku wiosny na dystansie 5 km oraz biegów dla dzieci. Bieg dla dorosłych będzie stanowić doskonały sprawdzian formy sportowej dla wielu biegaczy przed rozpoczęciem wiosennych startów na dłuższych dystansach.  

Start i meta biegu zlokalizowana będzie przed Areną Toruń, a trasa przebiegać będzie w całości po ulicach miasta. Umożliwi to przeprowadzenie atestacji PZLA i zagwarantowanie biegaczom rywalizacji na najwyższym poziomie sportowym. Do pokonania będzie 5 km, co umożliwi udział w imprezie także amatorom i osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę biegową. Podczas 5 km 100-lecia przewidziana jest klasyfikacja i dekoracja najszybszych mieszkańców miasta Torunia, województwa kujawsko-pomorskiego, wiekowa co 10 lat, a także pracowników i studentów UMK.

Impreza będzie odbywać się na obszarze miasteczka biegowego Halowych Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce Masters (EMACI 2024). We współzawodnictwie na 5 km w biegu ulicznym będą mogli wziąć udział także biegacze, którzy przyjadą konkurować w dyscyplinach halowych. Dodatkowo w ramach  EMACI 2024 rozegrany zostanie maraton. Oznacza to, że biegacze będą mogli wczesną wiosną sprawdzić się na dwóch, różnych dystansach w biegach ulicznych. Spodziewana frekwencja uczestników na 5 km to ponad tysiąc osób. W połowie lutego uruchomione zostaną także zapisy do biegów dla dzieci i młodzieży w różnych kategoriach wiekowych od 2 do 15 lat.


KLASYFIKACJA DRUŻYNOWA

Nową inicjatywą podczas nadchodzącego 5 km 100-lecia będzie klasyfikacja drużynowa. Zgłoszenia do klasyfikacji drużynowej zostaną otwarte w połowie marca.


II EDYCJA TRIADY 100-LECIA  - 13. RUN TORUŃ  - Zwiedzaj ze Zdrowiem! (12.05.2024 r., niedziela)

Regulamin 5 km: https://run-torun.pl/files/2023/REGULAMIN_5km_RT_2024.pdf

Trasa 5 km: https://link.locusmap.app/t/tm29px

Regulamin 10 km: https://run-torun.pl/files/2023/REGULAMIN_10km_RT_2024.pdf

Trasa 10 km: https://link.locusmap.app/t/v6dbbq

To będzie już trzynasta edycja toruńskiej dyszki i towarzyszącej piątki. Wzorem edycji przed pandemią odbędzie się na wiosnę – 12. maja 2024 roku (niedziela). Dzień wcześniej zaplanowana jest również rywalizacja dla dzieci i młodzieży.

Trasy biegów będą takie same jak w 2023 roku. Start i biuro zawodów będą zlokalizowane w zasięgu Centrum Handlowo-Rozrywkowego Toruń PLAZA, a miasteczko biegowe będzie znajdować się w obszarze LABA Przystani Towarzyskiej.  

Impreza biegowa „Run Toruń” to event, który swój debiut miał w 2012 roku, a już podczas siódmej edycji na linii startu zgromadził niemal 3 000 osób, w tym 500 dzieci. Imprezie przewodzą dwa hasła „Zwiedzaj ze Zdrowiem!” oraz „Pobiegnij w sercu Torunia”, gdyż trasy biegu co roku wiodą przez największe perełki miasta m.in. pomnik Mikołaja Kopernika, Bulwar Filadelfijski, Przedmieście Bydgoskie. Co więcej, biegaczom towarzyszy przewodnik turystyczny, który podczas biegu opowiada o bogatej historii miasta.

Dzień przed imprezą dla wszystkich uczestników biegu i osób im towarzyszących zostanie zorganizowane wieczorne zwiedzanie miasta z przewodnikiem turystycznym. Event co roku przyciąga do Torunia na weekend jeszcze większą liczbę turystów. Poza biegaczami adresatami imprezy są wolontariusze wspomagający organizację wydarzenia, a także dzieci i młodzież biorąca udział w konkursie kibicowania dla szkół w ramach autorskiego programu „Szkoła najlepiej dopingująca sportowców”. Niebawem organizatorzy uruchomią nabór chętnych biegaczy do pełnienia funkcji pacemakera, tj. osoby pomagającej swoim kolegom z trasy pokonanie dystansu 5 lub 10 km w założonym tempie.

Finiszerzy wszystkich edycji toruńskiej dyszki mają już w swojej kolekcji medale przedstawiające kolejno Krzywą Wieżę, Dom Kopernika, Ratusz Staromiejski, Pomnik Flisaka, Anioła Toruńskiego, Helios – Pomnik ku czci Kopernika, medal związany z marką promocyjną miasta pod tytułem „Toruń Porusza”, Teatr Baj Pomorski, zegar na wieży Ratusza Staromiejskiego z ruchomymi wskazówkami, Pomnik Mikołaja Kopernik, a także środkową część wspólnego medalu Toruńskiej Triady Kopernikańskiej 2023 prezentującego XVIII-wieczne perskie astrolabium wykorzystywane przez Mikołaja Kopernika. 

Rywalizacja dla najmłodszych entuzjastów aktywności fizycznej odbędzie się dzień przed biegami głównymi. Zaplanowano kategorie wiekowe od 2 do 15 lat oraz liczne atrakcje dla dzieci po biegach. Młodzi zawodnicy będą mieć do pokonania od 100 do 1000 m w zależności od swojego wieku.

W ramach biegów przewidziana jest klasyfikacja i dekoracja najszybszych mieszkańców miasta Torunia, województwa kujawsko-pomorskiego, wiekowa co 10 lat, a także pracowników i studentów UMK. Podczas edycji w 2024 r. ponownie prowadzona będzie także klasyfikacja drużynowa tzw. Gwiazdozbiorów na obu dystansach – 5 i 10 km. Zapisy drużyn będą przyjmowane na początku maja. W klasyfikacji Gwiazdozbiorów mogą wziąć udział drużyny reprezentujące kluby sportowe, firmy, instytucje, inne zbiorowości, a także grupy zawodników startujące pod wspólnym szyldem. Drużyna składa się z 4-6 osób, w tym co najmniej z jednej przedstawicielki planety WENUS. Najlepsze gwiazdozbiory otrzyma puchar i tytuł BIEGOWEGO UKŁADU SŁONECZNEGO.


III EDYCJA TRIADY 100-LECIA  - 41. TORUŃ MARATON  (20.10.2024 r., niedziela)

Regulamin 5 km: https://torunmaraton.pl/pliki/REGULAMIN_5km_TM_2024.pdf 

Regulamin półmaraton: https://torunmaraton.pl/pliki/REGULAMIN_TP_2024.pdf 

Regulamin maraton: https://torunmaraton.pl/pliki/REGULAMIN_TM_2024.pdf 

Ostatnia impreza w ramach TRIADY 100-lecia odbędzie się 20. października 2024 r. Wtedy to już po raz 41. po ulicach Torunia zostanie przeprowadzona rywalizacja na dystansie maratonu. Imprezie będzie towarzyszyć także półmaraton oraz bieg na dystansie 5 km, a także biegi dla dzieci i młodzieży. Mnóstwo osób poprzedniej edycji zapowiedziało, że ponownie wybierze się do grodu Kopernika na kolejną odsłonę toruńskiego maratonu.

Maraton w Toruniu to bieg corocznie rozgrywany od 1983 roku, a jego pierwsza, historyczna edycja odbyła się w 1924 r. Na przestrzeni lat zmieniał się organizator imprezy. Od 2017 roku Toruń Maraton jest zorganizowany przez Stowarzyszenie „Run To Run”. Końcówka października to będzie jeden z ostatnich momentów na ustanowienie swojego rekordu życiowego jeszcze w 2024 roku. Ze względu na potencjalnie dobre warunki atmosferyczne, ponownie spodziewane są liczne rekordy życiowe biegaczy, a nawet pobicie najlepszych czasów osiągniętych w maratonie w klasyfikacji mężczyzn i kobiet w Toruniu.

Medal to „serce imprezy biegowej”, dowód osiągniętego rezultatu sportowego, pamiątka na lata, dlatego bez wątpienia musi być wyjątkowy! Co roku organizatorzy starają się, aby medale organizowanych przez nich imprez były ponadprzeciętne, stanowiły swoiste dzieła sztuki, podkreślając tym samym unikalność każdego biegu. Niebawem zaprezentowany zostanie projekt trzech medali Toruńskiej Triady 100-lecia Biegów Maratońskich w Polsce 2024, a ostatni największy element układanki będzie czekał na finiszerów ostatniej edycji cyklu.

Bliżej terminu imprezy organizatorzy uruchomią nabór chętnych biegaczy do pełnienia funkcji pacemakera tj. osoby pomagającej swoim kolegom z trasy pokonanie dystansu półmaratońskiego i maratońskiego w założonym tempie. Będą poszukiwane osoby, które na dystansie maratonu będą wstanie poprowadzić grupy na czasy końcowe od 4h 30min do 3h 15min. Trasy biegów będą inne niż w poprzednich latach. Ze względu na ciągłe remonty dróg trasy zostaną zaprezentowane biegaczom najprawdopodobniej latem.

Dzień przed biegami głównymi organizatorzy zapraszają wszystkich biegaczy i ich rodziny na wspólne zwiedzanie miasta Torunia z przewodnikiem turystycznym, na pasta party oraz do strefy EXPO. W ramach rozruchu przed maratonem, czy w celu umilenia oczekiwania na stresujący start, organizatorzy zdecydowanie polecają skorzystanie ze wspólnego zwiedzania toruńskiej Starówki. Dzień przed głównym eventem zorganizowane zostaną także biegi dla dzieci i młodzieży, a także prelekcje obejmujące profilaktykę uzależnień.

Zapraszamy do śledzenia bieżących informacji o evencie ukazujących się na stronie http://run-torun.pl/  i https://torunmaraton.pl  oraz na profilach na Facebooku:  https://www.facebook.com/10KmRunTorun oraz https://www.facebook.com/maratontorun oraz na Instagramie: https://www.instagram.com/run.torun/

pozostałe wiadomości