Toruńska Triada Kopernikańska 2023

Od lewej: Kinga Gacka, Mieczysław Kunz, Mikołaj Zięba i Anna Matuszewicz

Wielki finał Toruńskiej Triady Kopernikańskiej został rozegrany 22. października br. w Toruniu. To było prawdziwe święto biegania i rekreacji. Tego dnia odbyły się trzy wydarzenia: oprócz piątki, także 40. edycja Toruń Maraton oraz półmaraton. We wszystkich trzech biegach wzięło udział około dwóch tysięcy biegaczy. Na każdego, kto ukończył te trzy biegi, czekała na mecie wyjątkowa pamiątka - replika XVIII-wiecznego perskiego astrolabium. Podobnej konstrukcji przyrząd pomiarowy wykorzystywał w badaniach kosmosu Mikołaj Kopernik.

W cyklu zawodów aktywnie uczestniczyła szeroka reprezentacja Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Liczne biegi z udziałem studentów, doktorantów i pracowników administracji Uniwersytetu były świetną okazją do uczczenia okrągłej rocznicy urodzin patrona Uczelni. Była to także możliwość startu dla zawodniczek i zawodników sekcji biegów ulicznych i przełajowych AZS UMK.

W klasyfikacji końcowej Toruńskiej Triady Kopernikańskiej zostało sklasyfikowanych troje pracowników UMK:

Mieczysław Kunz
Grzegorz Siczek
Anna Kmieciak

W gronie studentek i studentów byli to:

Wiktoria Kiprijanovski (triumfatorka całego cyklu)

---

W zawodach kończących cały cykl biegów na dystansie 5 km DRUGĄ lokatę wywalczyła Wiktoria Kiprijanovski z czasem 00:19:20,  a za jej plecami na linię mety wbiegła koleżanka Marta Fiałkowska z wynikiem o pięć sekund gorszym.

Karolina Cieślak

Na tym samym dystansie w kategorii mężczyzn PIERWSZY linię mety minął pracownik UMK Mikołaj Zięba (00:15:17), DRUGI był Wojciech Kopyciński (00:15:38), SZÓSTY Skowroński Paweł (00:16:30). W biegu wystartowali także:

Wiktor Wrona
Maciej Grobelny
Artur Janicki
Kacper Jankowski
Mateusz Lange
Sebastian Smoliński

W tym samym biegu wystartowała liczna grupa pracowników toruńskiego Uniwersytetu. Oprócz wyżej wspomnianego zwycięzcy, w biegu zaprezentowali się:

---

W biegu półmaratońskim w swoim debiucie wystartowała Agnieszka Szymczak, która ukończyła bieg z czasem 01:43:57 co dało jej TRZECIE MIEJSCE WŚRÓD TORUNIANEK. Kolejnymi zawodniczkami były: Míriam Pessôa (01:53:33) i Francisca Vieira De Brito (01:50:34). Na tym samym dystansie pobiegł Adam Konysz (01:39:37), który pobił swój rekord życiowy. UMK reprezentowali także Bartosz Oleszek (DPiK), Piotr Kasprzyk (WSP), Arkadiusz Krawiec (WNoZiGP), Anita Krawiec (WNoZiGP) oraz Oliwia Rzeszkowicz (BU).

---

W biegu maratońskim, dodajmy jubileuszowym, bo czterdziestym, wystartowali Piotr Rudera (03:27:42) i debiutant Piotr Stefaniak (03:37:58).