ZAPRASZAMY SPORTOWCÓW NA STUDIA

fot. A. Romański

Kandydaci na studia z aktualną klasą mistrzowska międzynarodowa, klasą mistrzowską lub pierwszą klasą sportową w dyscyplinach olimpijskich i nieolimpijskich w procesie rekrutacji na studia otrzymują maksymalną liczbę punktów na wybrany kierunek i są zwolnieni z opłaty rekrutacyjnej.

Specjalnie dla kandydatów na studia przygotowaliśmy listę preferowanych kierunków studiów dla Programu kariera dwutorowa, która zwiera wykaz kierunków studiów, na których możliwe będzie elastyczne łączenie nauki akademickiej z karierą sportową. W wykazie uwzględniono kierunki studiów pierwszego stopnia (licencjackie), drugiego stopnia (magisterskie) oraz jednolite (magisterskie – kierunek Prawo), prowadzone w trybie stacjonarnym niestacjonarnym. Oczywiście dla kandydatów są dostępne wszystkie kierunki studiów oferowane przez Uniwersytet jednak z zastrzeżeniem, iż na niewymienionych poniżej kierunkach godzenie kariery sportowej z nauką uniwersytecką może być utrudnione ze względu na konieczność obecności i udziału w zajęciach kontaktowych takich jak np. laboratoria.

Szczegóły rekrutacji na kierunki studiów prowadzone w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika znajdziesz na specjalnie dedykowanej stronie – rekrutacja krok po kroku. Zapoznaj się szczegółowo z uprawnieniami przysługującymi sportowcom szczegółowo opisanym w paragrafie 5 Uchwały Nr 32 Senatu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z dnia 28 kwietnia 2020 r.

Tuż po zakwalifikowaniu się na studia możesz zostać przyjęty do programu Kariera dwutorowa student-sportowiec. Celem Programu jest zapewnienie sportowcom najlepszych warunków dla kontynuowania i rozwijania kariery sportowej oraz nauki akademickiej. Program kariera dwutorowa stawia na nowy typ kandydata na studia – studenta-sportowca! Program adresujemy do młodzieży świadomej roli sportu i edukacji w ich życiu. Chcielibyśmy, aby studia podejmowały osoby zdeterminowane na wynik zarówno w akademickim sporcie jak i w nauce. Naszym celem jest rekrutacja sportowców akademickich, którzy zwiążą swoją karierę z Uniwersytetem! Młodzieży świadomej, iż tak w sporcie, jak i w nauce, praca i zaangażowanie dają wyniki! Do takich osób z pewnością należą studenci-sportowcy UMK, olimpijczycy: Katarzyna Zillmann, Fabian Barański, Mirosław Ziętarski, którym będziemy kibicować podczas najbliższych Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Medaliści, reprezentanci Polski na Uniwersjadach, Igrzyskach Europejskich, Mistrzostwach Świata i europy: Aneta Rygielska, Anna Załęczna, Karolina Karasiewicz, Julia Walczak, Adrian Brzeziński

Naszym studentom-sportowcom, którzy zakwalifikowali się do uniwersyteckiego Programu kariery dwutorowej zadaliśmy pytanie: dlaczego UMK w Toruniu? Wszyscy wskazują na możliwość holistycznego połączenia kariery sportowej z możliwością zdobycia wykształcenia i dyplomu renomowanego Uniwersytetu. Znaczenie ma też możliwość rozwijania swoich zainwestowani i pasji na kierunkach oferowanych przez Uniwersytet, od sportu i wellnes przez bezpieczeństwo wewnętrzne, prawo po psychologię.

Wybrałam Uniwersytet Mikołaja Kopernika, ponieważ w Toruniu znajduje się mój klub bokserski, tutaj się urodziłam i wychowałam. Bardzo lubię Toruń i nie zamierzam go opuszczać. Uważam, że Uniwersytet jest dobrze zarządzany, szczególnie pod względem sportowców i kierunków im dedykowanych. Otwarto kierunek Sport & Wellness, który spełnił moje oczekiwania. Gdy kończyłam liceum chciałam pogodzić studia z treningami, szukałam kierunku, który mi w tym pomoże a w przyszłości będę mogła wykonywać pracę z satysfakcją. Długo nie musiałam szukać i się zastanawiać – od razu wybrałam bezpieczeństwo wewnętrzne. Dziś trenuję i studiuję na dwóch kierunkach.

Aneta Rygielska – bokserka, studentka bezpieczeństwa wewnętrznego oraz sport i wellness;

Długo zastanawiałem się nad wyborem studiów, myślałem że będą one wiązały się z opuszczeniem rodzinnego miasta i zmianą klubu, nie myślałem wtedy czy uda mi się znaleźć uniwersytet o wysokim poziomie nauczania niedaleko mojego miejsca zamieszkania, lecz udało się. Dzięki temu, że studiuję na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu mam zapewnione nie tylko świetne wykształcenie, ale również czas na treningi, spotkania ze znajomymi z mojego rodzinnego miasta, a także możliwość spędzania czasu z rodziną.

Sebastian Chmara – lekkoatleta (skok o tyczce); student prawa;

Mimo kilku lat poza grodem Kopernika serce zostało w Toruniu! Przy wyborze uczelni zdecydowałem się na Uniwersytet Mikołaja Kopernika, a ważnym warunkiem była możliwość pogodzenia nauki z reżimem treningowym oraz licznymi wyjazdami na zawody. Toruński Uniwersytet dał mi tę szansę umożliwiając połączenie nauki z pasją – hokejem na lodzie i Ice Cross Downhill . Dodatkowo moją uwagę zwrócił kierunek sport i wellness, szczególnie jego interesujący i nowatorski program studiów.

Łukasz Korzestański – hokeista na lodzie i zawodnik Ice Cross Downhill; student sport i wellness;

Wybrałem studia na UMK w Toruniu, ponieważ jest to wspaniałe miejsce, w którym jestem w stanie pogodzić grę w koszykówkę i naukę. Urodziłem się w tym mieście, wychowywałem i stawiałem pierwsze kroki w sporcie, który przerodził się w pasję, dlatego wybór uczelni był bardzo prosty. Jestem wdzięczny, że dzięki UMK mam możliwość kontynuowania nauki, rozwijania zainteresowań i rozszerzania horyzontów oraz dalszej gry Twardych Piernikach.

Ignacy Grochowski – koszykarz; student psychologii;