strona www Narodowej Reprezentacji Akademickiej
Kontakt ul. Św. Józefa 17, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 49 56
e-mail: ucs-sekretariat@umk.pl

Siatkarze UMK zdominowali 48. Turniej Kopernikański

Zdjęcie ilustracyjne
Uczestnicy turnieju siatkarskiego fot. T. Górzyński

W dniach 9-11 marca na hali Uniwersyteckiego Centrum Sportowego został rozegrany 48. Turniej Kopernikański o puchar JM Rektora UMK w Toruniu. W corocznych prestiżowych siatkarskich zmaganiach udział wzięły uczelnie z Gdańska, Lublina, Poznania i Warszawy oraz drużyna gospodarzy podbudowana wywalczeniem awansu do półfinału Akademickich Mistrzostw Polski (11-14 kwietnia w Poznaniu).

Pierwszego dnia siatkarze UMK pokonali Katolicki Uniwersytet Lubelski, grając bez trzech podstawowych graczy, którzy tego samego dnia wypełniali obowiązki w drugoligowym klubie z Grudziądza. Pod ich nieobecność udanie zaprezentowali się zmiennicy. W efekcie udało się pokonać walecznych lublinian w dwóch setach.

Intensywną sobotę, grając już w pełnym zestawieniu, toruński zespół rozpoczął od zdecydowanego zwycięstwa nad ubiegłorocznym triumfatorem turnieju - Uniwersytetem Warszawskim. Kolejnym rywalem był Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej z Lublina, który stawił się w Toruniu w znacznie lepszym składzie, aniżeli było to w 2017 roku. Mimo to siatkarze UMK kontrolowali wydarzenia na boisku i odnieśli trzecią wygraną bez straty seta. Ostatnim sobotnim przeciwnikiem był Uniwersytet Gdański, który wysoko zawiesił poprzeczkę. Pierwszy set należał bowiem właśnie do gości znad morza. W drugiej partii lepiej spisali się torunianie, doprowadzając do tie-breaka. W nim długo prowadziło UG, jednak niesione dopingiem UMK dzięki świetnej grze w bloku i obronie odrobiło straty i zwyciężyło w całym meczu.

Potyczka z gdańszczanami okazała się najtrudniejszą w całym turnieju, ponieważ w niedzielę w finałowym spotkaniu przeciwko poznańskiemu Uniwersytetowi Adama Mickiewicza UMK postawiło kropkę nad „i”. Bezproblemowa wygrana 2:0 po dobrej grze w każdym elemencie siatkarskiego abecadła oznaczała końcowy triumf w Turnieju Kopernikańskim - pierwszy od 2012 roku dla gospodarzy. MVP całego turnieju został uznany libero naszego zespołu - Tomasz Janiszewski. Wyróżniono także grającego na pozycji rozgrywającego Mateusza Ciemielewskiego.

Skład UMK: Rafał Chojnacki, Mateusz Ciemielewski, Adam Głowacki, Wojciech Górniak, Tomasz Janiszewski, Kacper Klejna, Paweł Kozłowski, Maciej Malkiewicz, Michał Nowicki, Jakub Orzeł, Dawid Pawłowski, Hubert Sulwiński, Dominik Zieliński oraz Bartosz Burny, Bartosz Nowacki, Łukasz Woś. Trener mgr Michał Tyburski.

Wkrótce siatkarzy UMK czeka turniej półfinałowy AMP, który odbędzie się na Politechnice Poznańskiej. Po tak udanym występie w Turnieju Kopernikańskim, mając świadomość potencjału i siły, jaką dysponuje drużyna, naturalnym celem - mimo bardzo dużej konkurencji - jest zawalczenie o awans do finałów. W międzyczasie podopieczni trenera Michała Tyburskiego rozegrają jeszcze kilka spotkań w Autonomicznej Lidze Siatkówki, gdzie przewodzą w tabeli II Ligi tych rozgrywek.

Szczegółowe informacje i wyniki

Fotografie

pozostałe wiadomości