strona www Narodowej Reprezentacji Akademickiej
Kontakt ul. Św. Józefa 17, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 49 56
e-mail: ucs-sekretariat@umk.pl

Sportowcy z Karetami "Nowości"

Zdjęcie ilustracyjne
fot. Wojciech Szabelski

Wśród laureatów 23. edycji Złotych Karet "Nowości" znalazły się osoby związane z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika. Okazją do wręczenia wyróżnień była uroczysta gala zorganizowana z okazji 50-lecia toruńskiego dziennika. Odbyła się 7 marca w Teatrze im. Wilama Horzycy.

Karetami "Nowości" są honorowani ludzie z regionu, którzy odnieśli sukcesy w kulturze, nauce i edukacji, przedsiębiorczości i sporcie. Wśród docenionych w tym roku przez redakcję "Nowości" nie zabrakło reprezentantów UMK. Oto oni:

  • Dr Sebastian Mikołajczak z Zakładu Rzeźby Wydziału Sztuk Pięknych UMK - Złota Kareta za szczególne osiągnięcia kulturalne;
  • Dr Aleksandra Radtke z Wydziału Chemii UMK, prezes uniwersyteckiej spółki Nano-implant - Złota Kareta w kategorii Nauka i Edukacja;
  • Katarzyna Zillmann, wioślarka z AZS UMK, wicemistrzyni świata 2017 w czwórce podwójnej kobiet, studentka UMK - Złota Kareta za osiągnięcia sportowe.

Dr Sebastian Mikołajczak jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału Sztuk Pięknych UMK (Zakład Rzeźby). Zajmuje się rzeźbą, instalacją, medalierstwem i projektowaniem monet. Współpracuje z Mennicą Polską, projektuje monety kolekcjonerskie i obiegowe dla Narodowego Banku Polskiego oraz emitentów zagranicznych. Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych, ogólnopolskich i zagranicznych. Jest laureatem nagród i wyróżnień w zakresie medalierstwa i sztuki monetarnej. Zaprojektowana przez dr. Sebastiana Mikołajczaka moneta upamiętniająca 100. rocznicę urodzin Jana Karskiego zdobyła tytuł najbardziej inspirującej monety świata w konkursie numizmatycznym "Coin of the Year 2016". Artysta z UMK jest również autorem projektu monety, która zainaugurowała serię Narodowego Banku Polskiego pt. „Wielcy polscy ekonomiści”, a przedstawia postać patrona UMK Mikołaja Kopernika. W 2017 r. srebrna moneta dr. Mikołajczaka, poświęcona twórczości Jonathana Swifta, zwyciężyła w prestiżowym konkursie Irlandzkiego Banku Centralnego. Prace dr. Mikołajczaka z obszaru sztuki monetarnej i medalierskiej znajdują się w polskich i zagranicznych zbiorach muzealnych. Otrzymane stypendium zostanie przeznaczone na wydanie katalogu z pracami artysty.

Dr Aleksandra Radtke jest zatrudniona na stanowisku adiunkta na Wydziale Chemii UMK, w Katedrze Chemii Nieorganicznej i Koordynacyjnej, w której obroniła pracę magisterską (2003 r.) i doktorską (2007 r.). Obecnie zajmuje się szeroko pojętą nanoinżynierią materiałową dla potrzeb medycyny regeneracyjnej i technologii środowiskowych. Tematem przygotowywanej rozprawy habilitacyjnej dr Radtke są badania nad aktywnością fotokatalityczną i bioaktywnością układów na bazie nanoporowatego ditlenku tytanu. Od kilku lat jest zaangażowana w tematykę komercjalizacji wyników badań, transferu technologii z nauki do praktyki gospodarczej oraz ochrony własności intelektualnej – poprzez udział w licznych szkoleniach i stażach w przedsiębiorstwach (Marwit, Witmar, MPO Toruń, Henkel&Co.). W 2013 r. ukończyła studia podyplomowe “Menedżer Projektu Badawczo-Rozwojowego” w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu. Kilkukrotnie przebywała na stażach zagranicznych (Helsingin Yliopisto – Finlandia, Helsinki; Tribology Centre, DTI – Dania, Aarhus; Politecnico di Milano – Włochy, Mediolan). Uczestnik europejskich projektów COST (NAMABIO, NEWGEN, IPROMEDAI, HERALD). Członek Management Committee w projekcie COST BIONECA - Biomaterials and advanced physical techniques for regenerative cardiology and neurology, który rozpoczął się w kwietniu 2017 r. Współudziałowiec i Prezes Zarządu spółki spin-off Nano-implant Sp. z o.o. Od lutego 2017 r. Broker Innowacji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, odpowiedzialny za monitorowanie procesów transferu technologii na Wydziale Chemii, Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska oraz w Collegium Medicum. Finalistka Darboven Idee Grant 2016 – konkursu dla przedsiębiorczych kobiet. Zdobywczyni I miejsca w konkursie na Innowacyjny Pomysł na Biznes; Projekt „SpinUp – Kreowanie postaw przedsiębiorczych w środowisku akademickim” oraz I miejsca w konkursie „Spin na Forum” jako reprezentantka firmy Nano-implant sp. z o.o.

Katarzyna Zillmann wioślarka AZS UMK, jest studentką studiów licencjackich na UMK na kierunkach: turystyka i rekreacja oraz ochrona środowiska, ma na swoim koncie wiele sukcesów m.in. srebrny medal wioślarskich mistrzostw świata 2017, które odbyły się w amerykańskiej Sarasocie oraz dwa mistrzostwa świata młodzieżowców.

 

 

pozostałe wiadomości