Rosną mury UCS II

fot. Andrzej Romański

Na terenie Uniwersyteckiego Centrum Sportowego UMK odbyła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego II etapu budowy Centrum.

Dokument podpisali rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Tretyn, prezydent Torunia Michał Zaleski, dyrektor UCS prof. dr hab. Piotr Błajet i Leszek Piotrowski, właściciel firmy, która jest wykonawcą inwestycji. W uroczystości uczestniczyli także między innymi kanclerz UMK dr Tomasz Jędrzejewski, przewodnicząca Rady Uniwersytetu mgr Justyna Morzy, przedstawiciel władz AZS UMK Wojciech Kaczmarek i prezes AZS Organizacja Środowiskowa Marek Karpiński.

Zakładany koszt inwestycji to ponad 17 mln zł. 2 mln na ten cel przeznaczył Urząd Miasta Torunia. Trwają starania o dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki, część kosztów zostanie pokryta ze środków własnych uczelni.

W ramach II etapu budowy Uniwersyteckiego Centrum Sportowego powstanie nowoczesny kompleks sportowy, stanowiący uzupełnienie istniejących przy ul. Gagarina 35 i św. Józefa uniwersyteckich obiektów sportowych. Część otwarta, opasana 500-metrową ścieżką biegową, będzie składała się z boiska piłkarskiego, wielofunkcyjnego boiska piaskowego oraz kortów. W kompleksie boisk piaskowych będą mogły być rozgrywane mecze plażowe piłki nożnej, piłki ręcznej i siatkówki. Obok zostaną zlokalizowane dwa korty tenisowe wzbogacone o ściankę treningową. W tej przestrzeni powstaną również miejsca do uprawiania sportów siłowych – siłownie zewnętrzne oraz park street workout. W kompleksie przewidziano także plac zabaw dla najmłodszych.

W najbliższym sąsiedztwie istniejącej hali UCS przy ul. św. Józefa 17 zaprojektowano drugą wielofunkcyjną halę sportową. Jej powierzchnia będzie bliźniacza do hali głównej UCS, przy czym będzie ona dwusektorowa. Zgodnie z projektem – na parterze rozlokowano kompleks szatniowy hali sportowej i boisk zewnętrznych. W części parteru znajdą się również pomieszczenia administracyjne oraz sala dydaktyczno-konferencyjna.

W obiekcie powstaną laboratorium wysiłku fizycznego oraz centrum rehabilitacji sportowej. Laboratorium, zlokalizowane na parterze, będzie wyposażone w instrumenty i urządzenia do diagnostyki sportowej. Badaniom będą mogli zostać poddani zarówno przedstawiciele dyscyplin wytrzymałościowych, jak i sportów drużynowych. Pierwsze piętro zajmie centrum rehabilitacji sportowej. Obok kompleksowej odnowy biologicznej w postaci saun i miejsca do relaksu przewidziano specjalistyczne zabiegi krioterapii oraz balneoterapii. Na piętrze swoje miejsce znajdą również fizjoterapeuci oraz fizykoterapeuci, którzy będą przyjmować w aż ośmiu gabinetach. Uzupełnieniem będą dwie sale do rehabilitacji, w tym terapii master oraz ugul.

Koncepcję architektoniczną II etapu budowy UCS opracowała firma AREA PROJEKT Wojciech Tyszkiewicz, twórcą projektu budowlanego i wykonawczego jest Krzysztof Janus „Archimedia” – Pracownia Architektoniczna Architekci&Inżynierowie.

Inwestycja powinna być zakończona wiosną przyszłego roku.

galeria zdjęć

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie.