tel.: +48 56 611 49 56
e-mail: ucs-sekretariat@umk.pl

Grad medali lekkoatletów w AMP

Zdjęcie ilustracyjne

Reprezentanci UMK z sukcesami wzięli udział w Akademickich Mistrzostwach Polski w lekkiej atletyce. Zawody odbyły się w dniach 23–26 maja 2019 roku w Łodzi. W rywalizacji wystartowało aż 1200 zawodników, którzy reprezentowali 84 uczelnie wyższe z  całego kraju.

W tym roku po raz pierwszy w historii Mistrzostwa Polski AZS i Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce odbyły się razem co zaowocowało bardzo wysokim poziomem sportowym, który jest porównywalny z poziomem Mistrzostw Polski Seniorów. Ponadto program akademickich zmagań został poszerzony o nowe konkurencje: biegi płotkarskie, skok o tyczce, rzut młotem i trójskok kobiet. Pojawiła się również klasyfikacja indywidualna open, która objęła wszystkich zawodników. Nasi lekkoatleci walczyli o medale w różnych konkurencjach i zaprezentowali Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu z bardzo dobrej strony.

Na najwyższym stopniu podium w klasyfikacji generalnej w biegu na 200 m stanął zawodnik Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – Adrian Brzeziński – uczestnik Programu Kariery Dwutorowej. Uzyskał on świetny czas 20:94 tym samym deklasując swoich przeciwników. Jednak to nie koniec sukcesów naszego sportowca, który pobiegł również na 100 m i w finale „A” zajął 3 miejsce uzyskując czas 10.57, który stał się nowym rekordem życiowym zawodnika, równocześnie zdobywając złoto w kategorii uniwersytetów. Czwarte miejsce w finale B z czasem 10.74 i srebro w typach uniwersytetów wywalczył Adam Lewandowski, który podczas zawodów pokazał się z bardzo dobrej strony, podobnie jak Patryk Grzybek, który uzyskał czas 12.38 s.

W skoku w dal student UMK - Marcin Syski uzyskał wynik 6.35 m., co zagwarantowało pierwsze miejsce w typach uniwersytetów oraz 17 miejsce w klasyfikacji generalnej. Nie zabrakło również świetnego rezultatu w rzucie dyskiem kobiet. W tej dyscyplinie reprezentantka UMK – Katarzyna Moś zdobyła srebro w typach uniwersytetów i uzyskała w finale wynik 49.86 m, co dawało również 4 pozycję w klasyfikacji generalnej. Natomiast w skoku o tyczce mężczyzn drugi wynik w klasyfikacji generalnej uzyskał Sebastian Chmara, który pokonał wysokość 4.80 m, wyrównał swój rekord życiowy. Wynik ten gwarantował również pierwszą pozycję w typach uniwersytetów. W konkurencji pchnięcie kulą z sukcesem zaprezentował się Mateusz Słowik, który uzyskał odległość 7.01 m i osiągnął najlepszy rezultat w sezonie, kończąc rywalizację na 52 pozycji w klasyfikacji generalnej. Nasza miotaczka Paulina Godlewska wzięła udział w rzucie młotem kończąc rywalizację z wynikiem 32.32 co dało 14 miejsce w klasyfikacji generalnej oraz 5 miejsce w typach uniwersytetów.

W biegu na 400 m kobiet dobry czas 63.22 i 46 miejsce uzyskała Magdalena Kaczmarek. Zawodniczka wzięła też udział w rywalizacji na 200 m i zakończyła ją z czasem 26.76 s. zajmując w klasyfikacji generalnej 41 pozycję. W biegu na 1500 m zaprezentowała się Julia Pokaczajło uzyskując czas 5:42.97. Lekkoatletka wzięła również udział w biegu na 800 m i uzyskała bardzo dobry czas 2:36.49, co uplasowało ją na 65 miejscu w klasyfikacji generalnej. Nasi zawodnicy pobiegli na dystansie 3000 m mężczyzn. Paweł Dąbrowski osiągnął czas 10:43.34, Filip Roman  - 11:08.71, a Mikołaj Zięba – 9:30.04 ustanawiając nowy rekord życiowy. Wynik ten pozwolił na uzyskanie 38 pozycji w klasyfikacji generalnej i 9 miejsce w typie uniwersytetów.

Drużyna UMK rywalizowała w sztafetach w biegu rozstawnym  4 x 100 m mężczyzn. Nasi zawodnicy w składzie: Patryk Grzybek, Adrian Brzeziński, Marcin Syski i Adam Lewandowski uzyskali czas 44.45 s. i zajęli 4 miejsce w typach uniwersytetów. Natomiast w biegu 4 x 400 m reprezentanci UMK: Patryk Grzybek, Mikołaj Zięba, Paweł Dąbrowski i Mateusz Słowik zakończyli zmagania z czasem 4:04.89 co dało daleki 36 miejsce w klasyfikacji generalnej.

Wszyscy zawodnicy UMK uzyskali wysokie rezultaty i wzorowo zaprezentowali nasz Uniwersytet na zawodach tak wysokiej rangi, jakimi są Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce. Ostatecznie Nasza reprezentacja w typach uniwersytetów kobiet zajęła 12 miejsce, a mężczyźni uplasowali się na miejscu 7.