strona www Narodowej Reprezentacji Akademickiej
Kontakt ul. Św. Józefa 17, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 49 56
e-mail: ucs-sekretariat@umk.pl

Grad medali lekkoatletów w AMP

Zdjęcie ilustracyjne
fot. nadesłana

Reprezentanci UMK z sukcesami wzięli udział w Akademickich Mistrzostwach Polski w lekkiej atletyce. Zawody odbyły się w dniach 23–26 maja 2019 roku w Łodzi. W rywalizacji wystartowało aż 1200 zawodników, którzy reprezentowali 84 uczelnie wyższe z  całego kraju.

W tym roku po raz pierwszy w historii Mistrzostwa Polski AZS i Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce odbyły się razem co zaowocowało bardzo wysokim poziomem sportowym, który jest porównywalny z poziomem Mistrzostw Polski Seniorów. Ponadto program akademickich zmagań został poszerzony o nowe konkurencje: biegi płotkarskie, skok o tyczce, rzut młotem i trójskok kobiet. Pojawiła się również klasyfikacja indywidualna open, która objęła wszystkich zawodników. Nasi lekkoatleci walczyli o medale w różnych konkurencjach i zaprezentowali Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu z bardzo dobrej strony.  

Na najwyższym stopniu podium w klasyfikacji generalnej w biegu na 200 m stanął zawodnik Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – Adrian Brzeziński – uczestnik Programu Kariery Dwutorowej. Uzyskał on świetny czas 20:94 tym samym deklasując swoich przeciwników. Jednak to nie koniec sukcesów naszego sportowca, który pobiegł również na 100 m i w finale „A” zajął 3 miejsce uzyskując czas 10.57, który stał się nowym rekordem życiowym zawodnika, równocześnie zdobywając złoto w kategorii uniwersytetów. Czwarte miejsce w finale B z czasem 10.74 i srebro w typach uniwersytetów wywalczył Adam Lewandowski, który podczas zawodów pokazał się z bardzo dobrej strony, podobnie jak Patryk Grzybek, który uzyskał czas 12.38 s.

W skoku w dal student UMK - Marcin Syski uzyskał wynik 6.35 m., co zagwarantowało pierwsze miejsce w typach uniwersytetów oraz 17 miejsce w klasyfikacji generalnej. Nie zabrakło również świetnego rezultatu w rzucie dyskiem kobiet. W tej dyscyplinie reprezentantka UMK – Katarzyna Moś zdobyła srebro w typach uniwersytetów i uzyskała w finale wynik 49.86 m, co dawało również 4 pozycję w klasyfikacji generalnej. Natomiast w skoku o tyczce mężczyzn drugi wynik w klasyfikacji generalnej uzyskał Sebastian Chmara, który pokonał wysokość 4.80 m, wyrównał swój rekord życiowy. Wynik ten gwarantował również pierwszą pozycję w typach uniwersytetów. W konkurencji pchnięcie kulą z sukcesem zaprezentował się Mateusz Słowik, który uzyskał odległość 7.01 m i osiągnął najlepszy rezultat w sezonie, kończąc rywalizację na 52 pozycji w klasyfikacji generalnej. Nasza miotaczka Paulina Godlewska wzięła udział w rzucie młotem kończąc rywalizację z wynikiem 32.32 co dało 14 miejsce w klasyfikacji generalnej oraz 5 miejsce w typach uniwersytetów.

W biegu na 400 m kobiet dobry czas 63.22 i 46 miejsce uzyskała Magdalena Kaczmarek. Zawodniczka wzięła też udział w rywalizacji na 200 m i zakończyła ją z czasem 26.76 s. zajmując w klasyfikacji generalnej 41 pozycję. W biegu na 1500 m zaprezentowała się Julia Pokaczajło uzyskując czas 5:42.97. Lekkoatletka wzięła również udział w biegu na 800 m i uzyskała bardzo dobry czas 2:36.49, co uplasowało ją na 65 miejscu w klasyfikacji generalnej. Nasi zawodnicy pobiegli na dystansie 3000 m mężczyzn. Paweł Dąbrowski osiągnął czas 10:43.34, Filip Roman  - 11:08.71, a Mikołaj Zięba – 9:30.04 ustanawiając nowy rekord życiowy. Wynik ten pozwolił na uzyskanie 38 pozycji w klasyfikacji generalnej i 9 miejsce w typie uniwersytetów.

Drużyna UMK rywalizowała w sztafetach w biegu rozstawnym  4 x 100 m mężczyzn. Nasi zawodnicy w składzie: Patryk Grzybek, Adrian Brzeziński, Marcin Syski i Adam Lewandowski uzyskali czas 44.45 s. i zajęli 4 miejsce w typach uniwersytetów. Natomiast w biegu 4 x 400 m reprezentanci UMK: Patryk Grzybek, Mikołaj Zięba, Paweł Dąbrowski i Mateusz Słowik zakończyli zmagania z czasem 4:04.89 co dało daleki 36 miejsce w klasyfikacji generalnej.

Wszyscy zawodnicy UMK uzyskali wysokie rezultaty i wzorowo zaprezentowali nasz Uniwersytet na zawodach tak wysokiej rangi, jakimi są Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce. Ostatecznie Nasza reprezentacja w typach uniwersytetów kobiet zajęła 12 miejsce, a mężczyźni uplasowali się na miejscu 7.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika wystąpił w składzie:

 1. Kaczmarek Magdalena,
 2. Moś Katarzyna,
 3. Godlewska Paulina,
 4. Pokaczajło Julia.
 5. Brzeziński Adrian,
 6. Chmara Sebastian,
 7. Dąbrowski Paweł,
 8. Grzybek Paweł,
 9. Lewandowski Adam,
 10. Roman Filip,
 11. Słowik Mateusz,
 12. Syski Marcin,
 13. Zięba Mikołaj.

Opiekunem sekcji lekkoatletycznej jest mgr Anna Wiak.

Izabela Sołtysiak

pozostałe wiadomości