Siatkarki i siatkarze w finale AMP plażówki!

Po historycznym  awansie  obu reprezentacji Uniwersytetu do finałów AMP oraz zdobyciu srebrnego medalu w typach i czwartego miejsca w klasyfikacji generalnej przez zespół kobiet przyszedł czas na siatkówkę plażową. W dniach 26-28.05.2019 roku nasze pary – dwie kobiece i dwie męskie – zagrały w półfinale AMP, który odbył się w Szczecinie. W turnieju wystartowały 24 pary, które zostały rozlosowane wg systemu brazylijskiego.

Uniwersytet reprezentowali:

• Adrianna Kukulska i Patrycja Tomczyk;
  • Magdalena Piepiórka i Alina Krawczyk;
  • Michał Szabłowicz i Borys Suhak;
  • Marcin Matulis i Michał Potempa.

Kobiety – Adrianna Kukulska i Patrycja Tomczyk – w pokonanym polu zostawiła pary z  Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu Szczecińskiego 1. Niestety po tych meczach kontuzji mięśni brzucha uległa nasza przyjmująca – Adrianna Kukulska. Niestety  nasze zawodniczki przegrały następne mecze z doświadczoną parą Uniwersytetu Gdańskiego 1 oraz AWF Poznań po walce 2:1. Zwycięstwo nad PUM Szczecin ostatecznie dało Adriannie Kukulskiej i Patrycji Tomczyk 7 miejsce i awans do finałów AMP w Gdyni, które zostaną rozegrane w dniach 13-16.06.2019 roku.

Druga para – Magdalena Piepiórka i Alina Krawczyk – w pierwszej turze miała wolny los. Niestety rywalki z Uniwersytetu Gdańskiego 2 okazały się lepsze od naszych zawodniczek. Jednak już kolejne spotkanie reprezentantki Uniwersytetu wygrały. Starcie z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym z Bydgoszczy było udanym rewanżem za fazę eliminacyjną w AMPiK. Kolejne zwycięstwo Magdalena Piepiórka i Alina Krawczyk nad Uniwersytetem Szczecińskim 3. W meczu  o awans do finałów AMP – pierwszej ósemki turnieju – zawodniczki UMK uległy parze z AWF Poznań 1. i ostatecznie zostały sklasyfikowane na miejscu 9–12 pośród 24 par.

Już na samym początku reprezentanci UMK, nie mieli czasu na oswojenie się z piaskiem, pogodą jak i zobaczeniem jak funkcjonują inne pary na boisku. Duet Matulis/Potempa rozgrywał mecz oznaczony numerem 6. Na samym starcie reprezentanci UMK mieli po przeciwnej stronie siatki pretendentów do uzyskania przepustki na finały. Pomimo to zespół UMK Toruń 2, walczył do samego końca z szansą na rozstrzygnięcie spotkania na własną korzyść, prowadząc w tie-break’u 8:5. Jednak szczęście jak i lepsza dyspozycja drużyny przeciwnej sprawiła, że mecz zakończył się wynikiem 1:2 w setach i 14:16 w decydującym secie. Po przegranym meczu drużyna UMK Toruń 2, spadła do drabinki przegranych, gdzie czekał na nich przeciwnik z Poznania. Przed rozpoczęciem drugiego meczu turniejowego zespołu UMK2, swój debiut na tego typu zawodach miała para Szabłowicz/Suhak. Rozstawienie w drabince, dzięki zajęciu pierwszego miejsca w województwie dało automatyczny awans do następnej rundy, co później miało przełożenie na 4 godzinnie czekanie na mecz.

Pierwszym rywalem zespołu UMK Toruń 1 była para z AWF’u Poznań. Przeciwnicy już wcześniej rozegrali mecz co dawało im przewagę pod względem oswojenia się z obiektem na którym był rozgrywany turniej. Mecz numer 16 rozpoczął się od wysokiej wygranej drużyny z AWF’u Poznań – 8:15. W drugim secie UMK Toruń 1, wrócił do swojej gry i wygrał set numer 2, stosunkiem 15:12. Tie-break został rozstrzygnięty na korzyść zespołu UMK po błędnej grze przeciwników i mecz zakończył się wynikiem 2:1 w setach dla UMK. Na następny mecz, który był meczem premiowanym do awansu na Akademickie Finały Mistrzostw Polski, para Szabłowicz/Suhak musiała poczekać aż 12 meczy w trakcie, których bój o najlepszą ósemkę turnieju toczyli koledzy Matulis/Potempa. Po przejściu na drabinkę przegranych, nie było mowy o jakimkolwiek niepowodzeniu. Zdeterminowani i podrażnieni przegraną w swoim pierwszym meczu, duet UMK Toruń 2 podejmowali parę z Uniwersytetu Przyrodniczego Poznań. Sposób gry. jakim dysponowali przeciwnicy odpowiadał naszym graczom. Bardzo szybko zaadaptowali się do panujących warunków i tym samym odpowiadali przeciwnikom co dało w rezultacie wynik 2:0 na korzyść UMK Toruń 2. Po spokojnym i kontrolowanym meczu, przyszedł czas na duet Szabłowicz/Suhak. W meczu premiowanym awansem na Akademickie Finały Mistrzostw Polski, podejmowali zespół z Politechniki Poznańskiej, który jednocześnie był mistrzem we własnym województwie. Skoncentrowani i rządni sukcesu w postaci awansu, reprezentanci UMK wyszli na boisko. Pierwszy set jednak szybko zweryfikował ich aktualną dyspozycje, co skutkowało przegraniem seta 12:21. Po błędnej i niedokładnej grze, nie zwieszali głów i wiedzieli, że ten mecz jest na spokojnie do wygrania. Eliminując własne błędy jak i wykonując zaplanowaną taktykę wygrali drugą partię i doprowadzili do tie-break’a. Duet Szabłowicz/Suhak byli już tylko set od upragnionego awansu na finały. Mając świadomość jakim stylem gra zespół z Politechniki Poznańskiej, kontrolowali przebieg spotkania zagrywką aż do uzyskania 15 punktu. Mecz zakończył się wynikiem 2:1 dla UMK Toruń 1. Po pozytywnym rezultacie meczu, czas przyszedł na postawienie kropki nad „i”  duetu Matulis/Potempa. Do awansu brakowało im 2 wygranych meczy po wyeliminowaniu UPrz z Poznania. O awans na miejsca 9-12 musieli wywalczyć sobie z kolejnym zespołem z Politechniki Gdańskiej, który był również stawiany w roli pretendenta do uzyskania awansu. Mecz mógł mieć miano istnego „rollercoastera”. Duet Matulis/Potempa wspięli się na wyżyny swoich umiejętności aby odnieść sukces. Spotkanie obfitowało w spektakularne obrony jak i bloki po jednej i drugiej stronie. Mecz przebiegał w wyrównanej walce. Finalnie jednak, dobra dyspozycja naszych reprezentantów, nie dała pozytywnego rezultatu meczu i musieli uznać wyższość rywali w tamtym momencie. Pojedynek zakończył się wynikiem 0:2 dla Politechniki Gdańskiej i straceniem szansy na awans.

W walce o wyższe miejsca na ½ AMP pozostałą para Szabłowicz/Suhak. Po dokonaniu zamierzonego celu, przystąpili pod koniec pierwszego dnia do meczu o wejście do najlepszej 4 turnieju. Naprzeciwko siebie mieli duet z AWF’u Poznań  - Jaroszczak/Nowak. Czując już lekkie zmęczenie oraz mając świadomość awansu, nie odpuścili grając z przeciwnikiem na wyrównanym poziomie. Mecz zakończył się wynikiem 0:2 (19:21 i 20:22:) dla duetu Jaroszczak/Nowak. Nadal widniała  szansza na ugranie wyższego miejsca, gdyż UMK Toruń 1 spadło na drabinkę przegranych, gdzie drugiego dnia zawodów czekali na zwycięzcę meczu UTP Bydgoszcz – PP Poznań 1. Mecz numer 41, duet Szabłowicz/Suhak podejmowali zwycięzcę wyżej wspomnianego meczu, PP Poznań 1. Był to 4 mecz naszych reprezentantów i 4 mecz z przedstawicielami uczelni z Poznania. Od samego początku AZS Toruń 1 grał spokojnie i konsekwentnie co zaowocowało łatwą wygraną w pierwszym secie. W drugim secie zespół przeciwny podwyższył poprzeczkę własnego poziomu gry jak i zmienił taktykę czego konsekwencją było przegranie drugiej jak i trzeciej odsłony meczu. Wynik meczu zakończył się stosunkiem 1:2 w setach. Para Szabłowicz/Suhak musiała zadowolić się uzyskaniem 5 miejsca na turnieju jak i awansem do Akademickich Finałów Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej.