Prezydent Miasta Torunia, Pan Paweł Gulewski, powołał Radę Sportu Miasta Torunia. Jest to inicjatywa mająca na celu integrację środowisk sportowych, wyznaczanie nowych strategicznych kierunków rozwoju oraz zwiększenie zaangażowania mieszkańców w kulturę fizyczną.
Spotkanie było okazją, by w gronie przedstawicieli toruńskich klubów sportowych podsumować mijający rok, a także porozmawiać o wyzwaniach i możliwościach stojących przed naszym miastem. Dyskutowaliśmy o sukcesach, które budują markę toruńskiego sportu, ale także o wyzwaniach organizacyjnych, wymagających zaangażowania i współpracy. Wyznaczyliśmy cele na kolejny rok, koncentrując się na rozwoju infrastruktury sportowej, promocji aktywności fizycznej oraz wsparciu lokalnych inicjatyw.
- napisał na swoim profilu Facebook Pan Prezydent Paweł Gulewski.
Podczas uroczystości zaprezentowano skład Rady Sportu Miasta Torunia na kadencję 2024–2029, a jej członkowie odebrali akty powołania. W skład Rady, pełniącej funkcję opiniodawczo-doradczą, weszli przedstawiciele różnych środowisk: sportu zawodowego, akademickiego, dziecięcego, a także eksperci i sponsorzy.
W Radzie Sportu Miasta Torunia znaleźli się również reprezentanci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu: dr hab. Dominik Antonowicz, prof. UMK, z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych, dr inż. Mateusz Tomanek z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania oraz Tomasz Górzyński, po. dyrektora Uniwersyteckiego Centrum Sportowego UMK.
Dr hab. Dominik Antonowicz, prof. UMK, kierownik Katedry Badań nad Nauką i Szkolnictwem Wyższym w Instytucie Socjologii, specjalizuje się w globalnych trendach w polityce wobec nauki, zarządzaniu instytucjami akademickimi oraz socjologii sportu. Pomimo intensywnej pracy naukowej i organizacyjnej czynnie uprawia sport, reprezentując UMK podczas Akademickich Mistrzostw Polski (AMP).
Dr inż. Mateusz Tomanek, adiunkt w Katedrze Doskonałości Biznesowej Instytutu Nauk o Zarządzaniu i Jakości, to autor licznych publikacji naukowych dotyczących zarządzania w sporcie, employer brandingu oraz marketingu wydarzeń sportowych. Jest również zaangażowany w projekty europejskie Erasmus+.
Tomasz Górzyński, po. dyrektora Uniwersyteckiego Centrum Sportowego. Współuczestniczy w wielu inicjatywach skierowanych do studentów-sportowców w ramach programów dwutorowych, rozwoju sportu akademickiego i aktywności fizycznej wśród społeczności akademickiej. Jest czynnym zawodnikiem sekcji ergometru, reprezentując Uniwersytet podczas AMP.
Przewodniczącym Rady został Maciej Wiśniewski, a jego zastępcą Karol Lejman. Jednym z najważniejszych zadań Rady będzie przygotowanie założeń do strategii rozwoju kultury fizycznej w Toruniu. Naukowcy z Instytutu Socjologii UMK przeprowadzą badania, których wyniki posłużą jako fundament do dalszych działań. Wnioski wypracowane przez Radę Sportu, środowiska sportowe Torunia oraz naukowców z UMK będą podstawą do opracowania założeń kompleksowej strategii rozwoju kultury fizycznej w mieście. To ważny krok, będący kontynuacją współpracy UMK z Miastem Toruń, zapoczątkowanej podpisaniem w 2023 roku porozumienia o współpracy. Sama strategia – jak zapowiedział Pan Prezydent Paweł Gulewski – ma powstać i zostać wdrożona już w przyszłym roku.
W składzie Rady znaleźli się także przedstawiciele środowiska Akademickiego Związku Sportowego UMK Toruń: Maciej Karczewski - wiceprezes ds. wioślarskich AZS UMK Toruń oraz Marcin Gładysz - menadżer sekcji koszykówki mężczyzn AZS UMK Toruń. Istotny wkład wniesie również studentka UMK i Olimpijka z Paryża, Aneta Rygielska, która dzięki swojemu doświadczeniu zawodniczemu reprezentuje perspektywę sportowców wyczynowych.
Powołanie przedstawicieli UMK do Rady Sportu to zaszczyt i wyraz zaufania. To także zobowiązanie do wspólnej pracy na rzecz rozwoju kultury fizycznej w Toruniu. Wierzymy, że toruński sport stanie się wzorem innowacyjności, integracji i sukcesu. Razem budujemy przyszłość sportu w naszym mieście.