Znakomity występ kolarzy Uniwersytetu podczas AMP

Pod wieloma względami wyjazd zawodników Uniwersytetu na Akademickie Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim był wyjątkowy. Szczególny, ponieważ akademicy po raz pierwszy w historii UMK wystartowali w tej dyscyplinie sportu. Fascynujący, gdyż zawodnicy zmierzyli się z trudną technicznie trasą XCO wyznaczoną na terenie malowniczego kamieniołomu Bzów. Nadzwyczajny, bo zdobyli medale w uniwersyteckiej klasyfikacji indywidulanej i drużynowej.

Zawody odbyły się w ostatni weekend kwietnia, akademików gościł Ogrodzieniec. Trasę wyścigu na czas oraz ze startu wspólnego w całości poprowadzono w kamieniołomie Bzów. Organizatorzy wysoko zawiesili przed uczestnikami poprzeczkę trudności technicznej trasy. AMP w kolarstwie górskim rozegrano w formule XCO – cross country – a trasa wyścigu odpowiadała definicji tego typu rywalizacji.

Zawodnicy podczas wyścigów mieli do pokonania prawie 5-kilometrową pętlę. Na dystansie zmierzyli się ze wszystkim co oferuje trasa XCO. W „menu” znalazły się krótkie, interwałowe podjazdy o nachyleniu przekraczającym 20% i podobnie strome zjazdy. Nie zabrakło hopek, krótkich zjazdów, pumptraków i singli poprowadzonych pomiędzy przeszkodami z kamieni i miedzy drzewami. Najwięcej trudności sprawiała sekcja techniczna – rock garden, obfitująca w krótkie, kręto ustawione hopki usypane ze skał kamieniołom. Akademicy mieli do pokonania kilka sporych rozmiarów przejazdów przez sekcje wodne, a czasem wręcz podwodne. Jedna z przeszkód wodnych – nieszczęśliwa dla naszej ekipy – miała głębokość od 40 do 70 cm i sprawiła trudność wielu zawodnikom.

Reprezentantki Uniwersytetu, studentki kierunku sport i wellness: Weronika Jankiewicz, Patrycja Lorkowska i Anna Sagan sięgnęły po laury Akademickich Mistrzostw Polski. Ze złotym medalem AMP w typie uniwersytety w jeździe indywidulanej na czas wróciła Patrycja Lorkowska. Na jej szyi zawisł również brązowy medal AMP klasyfikacji uniwersyteckiej w wyścigu ze startu wspólnego. Znakomita wyniki naszych studentek, na co dzień zawodniczek TKK Pacyfik – Patrycji Lorkowiskiej i Anny Sagan oraz sportowa postawa i chart ducha kontuzjowanej podczas wyścigu na czas Weroniki Jankiewicz pozwoliły stanąć reprezentantkom UMK na drugim stopniu podium klasyfikacji drużynowej AMP w typie uczelni - uniwersytety.

Męska część drużyny UMK w składzie Paweł Słomski, Wojciech Urbański i Tomasz Górzyński, odnotowała niezły start. Najlepszym w czasówce i wyścigu głównym okazał się Paweł Słomski, student Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, który zajął najwyższą lokatę, pozwalającą uplasować się na 4. miejscu klasyfikacji w typie uniwersytety. Student sport i wellnes Wojciech Urbański oraz zastępca dyrektora UCS ds. sportowych Tomasz Górzyński zajęli w klasyfikacji końcowej wyścigu ze startu wspólnego odpowiednio miejsca 112 i 115. Męska drużyna Uniwersytetu uplasowała się na 5, miejscu w typie uczelni.

W sobotę 27.04. rozegrane zostały czasówki kobiet i mężczyzn – na dystansie 1 okrążenia. Najszybciej z reprezentantek UMK z trudami trasy poradziła sobie Patrycja Lorkowska, która uplasowała się 7. miejscu klasyfikacji generalnej. Na 16. miejscu rywalizację zakończyła Anna Sagan. Obie zawodniczki studiują kierunek sport i wellness oraz są uczestniczkami Programu kariery dwutorowej student-sportowiec. Trzecia reprezentantka Uniwersytetu Weronika Jankiewicz, pierwszą część trasy przejechała w dobrym czasie, niestety w drugiej części wyścigu nieszczęśliwe upadła, straciła cenny czas i jak się później okazało uległa kontuzji. Trzecia reprezentantka kierunku sport i wellnes uplasowała się na 60. pozycji.

W wyścigu mężczyzn najlepiej spisał się student Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Paweł Słomski, który zameldował się na 83. pozycji. Kolejny z uczestników Programu kariery dwutorowej, student kierunku sport i wellnes Wojciech Urbański ukończył czasówkę na 117. pozycji. Ostatnim reprezentantem Uniwersytetu był zastępca dyrektora UCS ds. sportowych Tomasz Górzyński – 134. zawodnik wyścigu na czas.

Niedziela 28.04. była dniem wyścigu ze startu wspólnego. Zawodnicy zostali ustawieni w sektorach startowych według pozycji zajmowanych po wyścigu na czas. Niestety tego dnia do trudów wyścigu swoje dołożyła pogoda, a padający deszcz z minuty na minutę podnosił współczynnik trudności trasy.

Jako pierwsze wystartowały kobiety. Nasze reprezentantki Patrycja Lorkowska i Anna Sagan, na co dzień ścigające się w barwach TKK Pacyfik Toruń, wystartowały z pierwszego sektora. Niezwykłym chartem ducha wykazała się Weronika Jankiewicz, która stanęła na starcie i pomimo bolesnej kontuzji kolana pokonał część dystansu, co jak się później okazało było kluczem do końcowego sukcesu w mistrzostwach. Niestety pech nie ominą tym razem i Partycji Lorkowiskiej i Anny Sagan. Pierwsza przebiła tylne koło, mimo interwencji naszej ekipy technicznej ostatnie okrążenie jechała praktycznie na feldze. Anna Sagan zaliczyła na zjeździe „dzwona” – upadek, który na szczęście okazał się niegroźny. Wszystkie studentki kierunku sport i wellnes stanęły na wysokości zadania. Patrycja Lorkowska ukończyła wyścig na 11. Pozycji, Ania Sagan zameldowała się na mecie 22. miejscu.

Tego dnia na starcie wyścigu głównego stawili się też toruńscy akademicy. Słabiej klasyfikowani Wojciech Urbański, na co dzień startujący w barwach CCC Copernicus Toruń, oraz Tomasz Górzyński, zostali ustawieni w trzecim sektorze zaś, ścigający się w barwach Golubsko-Dobrzyńskiego Towarzystwa Rowerowego, Paweł Słomski w drugim. Pogoda i niezbyt dobre rozstawienie nie przeszkodziło ostatniemu w znakomitej jeździe. Paweł Słomski pojechał niewiarygodnie dobrze wyścig ze startu wspólnego i uplasował się na 25. pozycji, co dało niestety 4. miejsce pośród reprezentantów uniwersytetów. Swoje lokaty w wyścigu ze startu wspólnego poprawili też Wojciech Urbański i Tomasz Górzyński, którzy zameldowali się na mecie odpowiednio na 112. i 115. pozycji.