Reprezentanci UMK w biegu po zwycięstwo podczas Akademickich Mistrzostw Polski

Dziesięcioosobowa ekipa biegaczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika rywalizowała w Akademickich Mistrzostwach Polski w biegach przełajowych. Zawody odbyły się w dniach 12 -13 kwietnia 2019 roku w Supraślu i wzięło w nich udział blisko 600 studentów – sportowców z 60 uczelni z całego kraju.

Niestabilna nawierzchnia, zakręty, podbiegi, zmiany rytmu biegu to tylko niektóre z cech charakterystycznych dla biegów przełajowych, które mają grono entuzjastów. Zawody zostały rozegrane na szlakach rekreacyjno–sportowych Uroczyska Glinki, znanej części Puszczy Knyszyńskiej, położonej na skraju Supraśla.  To właśnie w tym miejscu odbywają się między innymi biegi narciarskie, np. Bieg Hubala oraz inne imprezy związane z narciarstwem biegowym. Główna pętla o układzie zamkniętym, na której rywalizowali zawodnicy miała dystans 1500 m i przebiegała przez polanę startową. Dzięki temu została stworzona możliwość obserwowania walki biegaczy.

W biegu kobiet na dystansie 3 km najlepsze miejsce wśród startujących zawodniczek UMK zajęła Joanna Żuchowska. Reprezentanci naszego uniwersytetu rywalizowali w biegu mężczyzn na dystansie 4,5 km oraz 9 km. W pierwszym z nich wysoki wynik uzyskał Mikołaj Zięba, a w drugim – Przemysław Szpeciński. W klasyfikacji typów uniwersytetów mężczyźni uplasowali się na bardzo dobrym 4 miejscu w kraju.

Akademickie Mistrzostwa Polski w biegach przełajowych zorganizowali: Klub Uczelniany AZS Politechniki Białostockiej oraz Klub Środowiskowy AZS Województwa Podlaskiego. Patronat nad sportowym wydarzeniem objęli między innymi: Burmistrz Supraśla, Marszałek Województwa Podlaskiego, Rektor Politechniki Białostockiej.

Reprezentację UMK podczas Akademickich Mistrzostw Polski poprowadził trener sekcji biegów przełajowych – Michał Wasielewski.

Zawodnicy UMK biorący udział w AMP  w Supraślu: Joanna Żuchowska, Klaudia Laskowska, Zuzanna Akimowicz, Faustyna Kacprzyk, Mikołaj Zięba, Przemysław Szpeciński, Krzysztof Mulawa, Damian Chojnicki, Paweł Dąbrowski, Michał Panek.