Pływacy UMK na Akademickich Mistrzostwach Polski 2019

Studenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Collegium Medicum UMK rywalizowali podczas Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu, które odbyły się w dniach 4 - 6 kwietnia 2019 roku w Lublinie. W zawodach wzięło udział ponad 850 zawodniczek i zawodników z całego kraju, którzy reprezentowali 74 uczelnie.

Zawodnicy rywalizowali na basenie Aqua Lublin. Dobrymi wynikami może pochwalić się Justyna Otremba, która w kategorii 50 m stylem klasycznym uzyskała czas 37:05 i zajęła 4 miejsce w klasyfikacji uniwersyteckiej. Wysoki rezultat osiągnęła także Zuzanna Akimowicz, która rywalizowała w kategorii 50 m stylem grzbietowym, zdobywając 6 miejsce i czas 32:13. Zawodniczki UMK w składzie: Akimowicz, Otremba, Kunets i Ziółkowska pokazały się z bardzo dobrej strony w sztafecie 4 x 50 m stylem zmiennym i uzyskały 7 wynik. W klasyfikacji generalnej kobiet podczas Akademickich Mistrzostw Polski, reprezentantki UMK  znalazły się na 31 miejscu i uzyskały 143 punkty. Wśród klasyfikacji mężczyzn można wyróżnić dobre wyniki Michała Porwata, który zajął 22 miejsce, na 46 startujących zawodników w konkurencji 50 m stylem dowolnym.

W klasyfikacji indywidualnej kobiet największy sukces odniosła studentka Collegium Medicum UMK i uczestniczka programu kariery dwutorowej – Julia Gus. Zawodniczka stanęła na najwyższym stopniu podium w konkurencji 100 m stylem zmiennym, osiągając czas 1:03:71. Startowała również na 50 m stylem motylkowym i zajęła 4 miejsce, kończąc z czasem 28:35.

W klasyfikacji medalowej najlepsza okazała się drużyna reprezentująca AWF Katowice, która zdobyła 10 medali. Na drugim miejscu znaleźli się studenci Politechniki Łódzkiej, a na trzecim – AWF Kraków. W klasyfikacji uniwersytety, najlepszą ekipą okazał się UMCS Lublin. Gościem specjalnym Akademickich Mistrzostw Polski była Otylia Jędrzejczak, która w niedzielę wręczyła medale najlepszym zawodnikom.

Zawodnicy AZS UMK Toruń w Lublinie pojawili się w składzie: Zuzanna Akimowicz, Ulyana Kunets, Justyna Otremba, Izabela Pertek, Marta Wąwoźna, Daria Ziółkowska oraz Filip Kowalkowski, Krzysztof Mostowski, Krzysztof Niemczyk, Jakub Nita, Michał Porwat, Dmitry Pushkarou i Marcin Świderski. Toruńskim studentom przez czas trwania mistrzostw pomocą i dobrą radą służył trener mgr Marek Szczecki.