Zawodnicy UMK wspinali się po zwycięstwo!

Reprezentanci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika wzięli udział w Akademickich Mistrzostwach Polski we Wspinaczce Sportowej, które odbyły się w dniach 4 -7 kwietnia 2019 roku w Sosnowcu i Katowicach. W wydarzeniu o zwycięstwo walczyło ponad 300 zawodników, reprezentujących 32 uczelnie wyższe. Sukces osiągnęła Katarzyna Ekwińska, która w rywalizacji indywidualnej zdobyła trzy medale – dwa srebrne i jeden brązowy.

Zawodnicy zmierzyli się z w trzech konkurencjach – boulderingu, wspinaczce na trudność i czas. W pierwszej i drugiej z nich reprezentantka UMK stanęła na drugim stopniu podium, natomiast w trzeciej zdobyła brązowy medal Akademickich Mistrzostw Polski.  Największy sukces podczas zawodów osiągnęła Ida Kupś z Uniwersytetu Jagiellońskiego, zdobywając dwa złote medale i jeden srebrny. W klasyfikacji generalnej drużynowej, reprezentantki UMK uzyskały bardzo dobry wynik i zajęły 10 miejsce, na 29 startujących drużyn. Ekipy musiały zmierzyć się we wspinaczce na trudność i czas oraz wspinaczce typu bouldering, która charakteryzuje się wspinaniem bez używania uprzęży i liny. W razie upadku z niewielkiej 4 -5 metrowej ściany, zawodnika chronią rozłożone na ziemi materace. W klasyfikacji indywidualnej mężczyzn, reprezentanci UMK zaprezentowali się nieco gorzej. Najlepszy wynik uzyskał Artur Dudzik, który zajął 64 miejsce, spośród 158 uczestników w kategorii wspinaczka na trudność. W męskiej klasyfikacji drużynowej UMK Toruń znalazło się na 29 miejscu.

W klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski we wspinaczce sportowej wśród kobiet, wygrał Uniwersytet Jagielloński, natomiast w kategorii mężczyzn zwycięstwo odniosła Akademia Górniczo – Hutnicza. Zawodnicy z całego kraju mieli możliwość rywalizować na obiektach sportowych w Sosnowcu i Katowicach, gdzie już w lipcu odbędą się Akademickie Mistrzostwa Europy we wspinaczce sportowej.