strona www Narodowej Reprezentacji Akademickiej
Kontakt ul. Św. Józefa 17, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 49 56
e-mail: ucs-sekretariat@umk.pl

Laury 49. Turnieju Kopernikańskiego dla zawodników Uniwersytetu

Zdjęcie ilustracyjne
fot. T. Górzyński

W ostatni weekend odbył się 49. Turniej Kopernikański o Puchar JM Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Podczas prawie trzydniowej (08.–10.03.) rywalizacji swoje mecze rozegrało po pięć zespołów kobiet i mężczyzn oraz cztery drużyny w turnieju masters. Po raz pierwszy w prawie 50-letniej w historii turniej przyznano nagrodę dla najlepszego zawodnika i najlepszej zawodniczki turnieju (MVP), której patronem jest Henryk Jurkiewicz - inicjator Turnieju, którego pierwsza edycja odbyła się w 1969 roku.

W zakończonym w niedzielę turnieju pośród kobiet tryumfował zespół Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Gospodynie, prowadzone przez trener Joannę Kaczmarek, zgromadziły na swoim koncie 11 punktów oddając tylko jeden set w meczu z Uniwersytetem Gdańskim.

Końcowa klasyfikacja turnieju kobiet:

 1. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu – 11. punktów,
 2. Uniwersytet Warszawski – 7. punktów,
 3. Uniwersytet A. Mickiewicza w Poznaniu – 6. punktów,
 4. Katolicki Uniwersytet Lubelski – 4. punkty,
 5. Uniwersytet Gdański – 2. punkty.

Bardzo dobrze zaprezentowali się toruńscy akademicy prowadzeni przez trenera Michała Tyburskiego. Drużyna naszego Uniwersytetu oraz siatkarze Uniwersytetu Warszawskiego zdobyli po 8 punktów. Niestety, to zawodnicy z Warszawy cieszyli się ze zwycięstwa w turnieju, pokonując reprezentantów UMK o jeden mały punkt.

Końcowa klasyfikacja turnieju mężczyzn:

 1. Uniwersytet Warszawski – 8. punktów,
 2. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu – 8. punktów,
 3. Uniwersytet Gdański – 7. punktów,
 4. Uniwersytet A. Mickiewicza w Poznaniu – 6. punktów,
 5. Katolicki Uniwersytet Lubelski – 1. punkt.

W tym roku po raz pierwszy w prawie pięćdziesięcioletniej historii przyznano nagrody dla najlepszej zawodniczki oraz zawodnika turnieju. Nagrodom patronuje Henryk Jurkiewicz wieloletni pracownik Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UMK w Toruniu. Najbardziej utytułowany trener siatkówki męskiej naszego Uniwersytetu, pod jego wodzą w 1976 roku reprezentacja UMK zdobyła Mistrzostwo Polski Uniwersytetów (dzisiejszy odpowiednik Akademickiego Mistrzostwa Polski). Zasłużony działacz AZS UMK Toruń w latach siedemdziesiątych piastował stanowisko wiceprezesa ds. sportu studenckiego .

Najlepszą zawodniczką turnieju została Barbara Sokolińska – zawodniczka Uniwersytetu Mikołajka Kopernika w Toruniu, studentka Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, uczestniczka Programu kariery dwutorowej student-sportowiec, kapitan pierwszoligowego zespołu Budowlanych Toruń.

Najlepszym zawodnikiem turnieju został Damian Zemło – absolwent AWF Warszawa, student Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania naszego Uniwersytetu, atakujący AZS UMK Toruń, na co dzień asystent trenera pierwszoligowego zespołu Budowlanych Toruń.

Tradycyjnie wyróżniono również najlepszych graczy poszczególnych ekip uniwersyteckich.

 • Katolicki Uniwersytet Lubelski – Kamila Kłeczek i Matija Colombo,
 • Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu – Weronika Antczak i Radosław Szczeciński,
 • Uniwersytet Gdański – Żaklina Sulikowska i Maciej Mozol,
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu – Julita Rafałko i Marcin Mastulis.
 • Uniwersytet Warszawski – Magdalena Dykałowicz i Jakub Pastuszka.

W hali przy Gagarina 35 rozegrano turniej masters. Od tego roku nosi on imię Krzysztofa Petrowskiego, zmarłego w ubiegłym roku wieloletniego zawodnika AZS UMK Toruń, związanego z toruńską siatkówką sędziego siatkarskiego. Na turniej przyjechały reprezentacje absolwentów z Gdańska, Poznania, Lublina i Torunia.

Końcowa klasyfikacja:

 1. Lublin,
 2. Gdańsk,
 3. Poznań,
 4. Toruń.

pozostałe wiadomości