strona www Narodowej Reprezentacji Akademickiej
Kontakt ul. Św. Józefa 17, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 49 56
e-mail: ucs-sekretariat@umk.pl

Europejskie królowe akademickich regat

Zdjęcie ilustracyjne
Uniwersytecka ósemka kobiet ze sterniczką fot. P. Skaraba (AZS)

Studentki i studenci Uniwersytetu uczcili 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika zdobywając laury podczas  European University Sports Association (EUSA) European Universities Championships 2023 w wioślarstwie. Zawody te odbyły się na torze regatowym w Brdyujściu w dniach 8–10.09. 

Dzięki sukcesom studentek i studentów UMK na torach regatowych kraju i Świata, udało się pierwszy raz w historii wystawić reprezentację Uniwersytetu na Akademickie Mistrzostwa Europy. Przebieg rywalizacji pokazał, była to doskonała decyzja. Zawodniczki i zawodnicy do Grodu Kopernika wrócili z dwoma złotymi medalami i kilkoma czołowymi miejscami. W klasyfikacji medalowej studentki- i studenci-sportowcy UMK zajęli wysokie 4. miejsce pośród akademickich osad 81 uczelni z 20 państw Starego Kontynentu.

Najbardziej zadowolone z regat wracają studentki: Julia Weiwer, Dominika Gałka, Agata Zielepuha oraz Adrianna Paszkowska, które okazały się bezkonkurencyjne w wyścigu czwórki bez sterniczki kobiet (W4-).

Te same zawodniczki wsparte Katarzyna Malinowską, Zofią Borzyszkowską, Kornelią Semrau, Patrycja Domalską oraz Martyną Wiśniewską na sterze zdominowały rywalizację na ósemce kobiet, nie zostawiając złudzeń pozostałym osadom. Udowodniły przez to, iż zwycięstwa odniesione podczas Akademickich Mistrzostw Polski nie są dziełem przypadku.

Z bardzo dobrej strony pokazała się również Barbara Streng (studentka CM UMK w Bydgoszczy). Aktualna Mistrzyni Uniwersjady przesiadła się z czwórki do jedynki, kończąc rywalizację na bardzo dobrym 5. miejscu.

Zofia  Borzyszkowska oraz Kornelia Semrau po gęstym sicie eliminacji uplasowały się na 6. pozycji w konkurencji (W2-).

W bardzo mocno obsadzonej rywalizacji czwórek męskich (M4-) Oskar Streich (medalista Mistrzostw Europy), Dominik Zyblewski, Karol Krause oraz Kacper  Polański wygrali finał B i zajęli  7. miejsce.

Do wspomnianej czwórki dołączyli Mateusz Pawlak, Kacper Kruszkowski, Michał  Groszewski, Michał Januszewski i Martyna Wiśniewska na sterze i w rywalizacji ósemki ze sternikiem (M8+) sklasyfikowani zostali na 11. pozycji.

 

Regaty pokazały, że w tej bardzo akademickiej dyscyplinie, jako Uniwersytet oraz klub AZS UMK Toruń mamy duże powody do radości. Nadzieją na dalsze sukcesy w kolejnych latach napawa też liczba indeksów jakie odbiorą niebawem młode wioślarki i wioślarze, absolwenci toruńskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego.

Wynik ten  to także doskonała współpraca sztabu szkoleniowego AZS UMK Toruń – Szymona Wiśniewskiego odpowiedzialnego za przygotowanie osad do regat, Radosława Krymskiego będącego wsparciem podczas Mistrzostw oraz Hanny Szewczyk scalającej rzeczywistość klubową z praktyką uczelnianą. Sukces ten zawdzięczamy doskonałej współpracy na linii Uniwersytet – AZS UMK Toruń. Z jednej strony pomoc studentom-sportowcom w godzeniu nauki i treningów dzięki Programowi kariery dwutorowej, a z drugiej – sportowej strony – wsparcie merytoryczne, profesjonalna opieka trenerka i doskonały sprzęt sportowy AZS UMK Toruń. Z wypiekami czekamy na kolejne wioślarskie sukcesy naszych studentek i studentów.

pozostałe wiadomości