Podsumowanie sportowych zmagań studentek i studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Zbliżający się koniec roku akademickiego to także czas podsumowań sportowych zmagań studentek i studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tegoroczne sportowe starty obfitowały w wiele zwycięstw.

W cyklu Akademickich Mistrzostw Polski 2022/2023 wzięło udział blisko 130 szkół wyższych z całego kraju. W tym gronie Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu uplasował się na wysokim 20 miejscu w klasyfikacji generalnej. Zgromadzone 1325 punktów, które reprezentanci UMK zdobyli w 29 konkurencjach sportowych pozwoliło także na zajęcie 7 miejsca w rywalizacji uniwersytetów.

Ponownie najsilniejsi okazaliśmy się w wioślarstwie. Studenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika wystartowali we wszystkich sześciu kategoriach. Złotymi medalistkami klasyfikacji generalnej została osada ósemki kobiet, która wystartowała w składzie: Julia Weiwer, Adrianna Paszkowska, Dominika Gałka, Agata Zielepuha, Zofia Borzyszkowska, Katarzyna Malinowska, Patrycja Domalska,  Kornelia Semrau, ster. Martyna Wiśniewska. Wyróżniający poziom sportowym reprezentowała także kobieca osada dwójek w składzie: Katarzyna Malinowska i Agata Zielepuha, które sięgnęły po srebrny medal klasyfikacji generalnej i typów uniwersytetów. Dobry start zanotowała również męska ósemka wioślarzy, która w składzie: Michał Groszewski, Michał Januszewski, Karol Krause, Kacper Kruszkowski, Mateusz Pawlak, Kacper Polański, Miłosz Ziemkiewicz, Dominik Zyblewski, ster. Martyna Wiśniewska sięgnęła po srebrny medal klasyfikacji uniwersytetów. Tak dobre wyniki sportowe pozwoliły również na zdobycie srebrnego medalu w klasyfikacji drużynowej.

Niezawodni okazali się także zawodnicy sekcji ergometru wioślarskiego. Podczas zmagań Akademickich Mistrzostw Polski w Ergometrze Wioślarskim pokazali sportową potęgę UMK. Oprócz licznych wyróżnień indywidualnych, męska reprezentacja sekcji sięgnęła po brązowy medal wśród 40 uczelni rywalizujących w zawodach. W typie uczelni zdobyli natomiast srebrny medal. Studentki Naszej uczelni powtórzyły ubiegłoroczny wynik i w klasyfikacji generalnej zajęły 4 miejsce, a w klasyfikacji uniwersytetów zdobyły 3 miejsce. Opiekunem sekcji wioślarskiej i ergometru wioślarskiego była Hanna Szewczyk.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu ponownie doczekał się sukcesu w ramach gier zespołowych. Po 19 latach oczekiwania udało się drużynie żeńskiej AZS UMK awansować i zagrać w finałach AMP w koszykówce kobiet. Zawody odbyły się w dniach 25-28.05.23 roku w Lublinie. Po zaciętej walce drużyna w składzie: Marta Wieczyńska, Aleksandra Pszczolarska, Aleksandra Mitrowska, Zuzanna Urban, Kinga Chodorowska, Anna Siewkowska, Julia Misko, Katarzyna Pszczolarska, Aleksandra Świątek, Weronika Bogdańska zajęła 13 miejsce w klasyfikacji generalnej.

Równie wysoki poziom sportowy prezentowała drużyna mężczyzn, która podczas finału AMP w koszykówce zajęła 9 miejsce w klasyfikacji generalnej oraz wywalczyła brązowy medal w zmaganiach uniwersytetów. Drużyna grała w składzie: Damian Chojnacki Wit Szymański Krystian Maćkiewicz Michał Wiśniewski Marcin Wieluński Karol Kamiński Michał Makowski Ignacy Grochowski Jakub Jagodziński Kacper Gordon Mikołaj Makowski Filip Stryjewski.

Choć w rywalizacji halowej studentkom UMK nie udało się sięgnąć po medale, koszykarki Naszego Uniwersytetu znakomicie zaprezentowały się podczas Akademickich Mistrzostw Polski w koszykówce 3x3. Reprezentantki AZS UMK po rocznej przerwie powróciły na podium Akademickich Mistrzostw Polski w koszykówce 3X3. W drużynie grały:  Aleksandra Pszczolarska, Marta Wieczyńska, Zuzanna Urban i Aleksandra Świątek. W całym turnieju poniosły tylko jedną porażkę, kończąc zmagania na 3 miejscu klasyfikacji generalnej oraz 1 miejsce w klasyfikacji uniwersytetów. Podczas tych samych zawodów, drużyna mężczyzn UMK zajęła 7 miejsce w klasyfikacji uniwersytetów. Tak znakomite osiągnięcia sportowe nie byłyby możliwe bez pracy trenerów sekcji – Piotra Dobrolubowa (sekcja kobiet) oraz Kamila Michalskiego (sekcja mężczyzn)

Jedna z najmłodszych sekcji sportowych Uniwersyteckie Centrum Sportowego UMK,– unihokej, jaką prowadzi trener – Michał Wasielewski, wywalczyła prawo awansu w rozgrywkach finałowych – podczas których, dzięki ofiarnej pracy całego zespołu, udało się zakończyć zawody na wysokiej 7 lokacie. Unihokeiści z Torunia podczas mistrzostw rozegrali 6 spotkań. Drużyna wystąpiła w składzie: Patrycja Szymanek, Justyna Kucharska,Kaja Wendland, Jan Walczak, Bartosz Grabara, Jakub Wenker, Mikołaj Topolewski, Łukasz Korzestański, Kacper Myler, Dawid Nowasielski, Szymon Guranowski , Bartosz Suski.

Pierwszy, historyczny awans drużyny AZS UMK do Finału Akademickich Mistrzostw Polski w badmintonie okazał się ze wszech miar udany. Zawody odbyły się w Bieruniu w dniach 14-16.04.2023r.  Dzięki zaangażowaniu studentów UMK reprezentacja badmintonistów uplasowała się na 8 miejscu klasyfikacji generalnej co dało także brązowy medal w typie uczelni – Uniwersytety. W dziewięcioletniej historii sekcji, był to pierwszy awans do najlepszej 16 w kraju. Trenerem tego utalentowanego zespołu jest Piotr Dobrolubow.

Nasi lekkoatleci walczyli o medale w różnych konkurencjach i zaprezentowali Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu z bardzo dobrej strony.  Srebrny medal w klasyfikacji ogólnej w konkursie skoku w dal wywalczyła Anna Matuszewicz. Skok na odległość 6.19 cm dał jej pierwszy medal w karierze startów w AMP. Brązowy medal także w klasyfikacji ogólnej AMP w konkursie skoku o tyczce mężczyzn wywalczył Sebastian Chmara. Nasz wielokrotny medalista pokonał tyczkę na wysokości 4,80 metra. Na dystansie 100m kobiet w finale B wystartowała studentka Zuzanna Borzewska, która z czasem 12.23 zdobyła srebrny medal w typach uniwersytetów. Wszyscy lekkoatleci UMK uzyskali wysokie rezultaty i wzorowo zaprezentowali nasz Uniwersytet na zawodach tak wysokiej rangi, jakimi są Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce. Ostatecznie Nasza reprezentacja w typach uniwersytetów kobiet zajęła 8 miejsce, a mężczyźni uplasowali się na miejscu 7.

Ponadto studenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu godnie reprezentowali barwy uczelni podczas Akademickich Mistrzostw Pomorza i Kujaw. Rywalizację akademicką na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zakończyli zwycięstwem. Ponownie prezentowaliśmy wyróżniający się poziom sportowy w takich dyscyplinach jak: koszykówka kobiet i mężczyzn, wioślarstwo, ergometr wioślarski, judo, siatkówka plażowa kobiet, trójbój siłowy. Podczas tego cyklu AMPiK po raz pierwszy od 12 lat, drużyna piłkarzy wywalczył upragniony awans do rozgrywek finałowych!

Równie prężnie rozwijał się sport osób z niepełnosprawnościami. Ponownie w ramach Integracyjnych Mistrzostw Polski studenci UMK startowali w rozgrywkach Bocci. Zawodnicy sekcji sportowej podejmowali się rywalizacji zarówno w ramach konkursu indywidualnego jak i zespołowego. W tym ostatnim Nasi reprezentanci wywalczyli awans z grupy, prezentując godną postawę sportową. Oprócz zmagań Bocci, studentka Naszego Uniwersytetu wystartowała w zawodach pływackich, zdobywając czołowe lokaty.

Dzięki wsparciu programu kariery dwutorowej student-sportowiec UMK, reprezentanci uczelni w sposób przyjazny łączyli swoją karierę sportowa z procesem kształcenia. Do wyróżniających się sukcesów sportowych uczestników programu, należą dwa złote medale Mirosława Ziętarskiego zdobyte podczas mistrzostw świata i mistrzostw Europy w wioślarstwie. Fenomenalny występ kajakarski – Julii Walczak podczas Akademickich Mistrzostw Świata pozwolił na zdobycie aż 3 złotych medali! Znakomite występy studenckie uzupełniła także reprezentantka sportów umysłowych – Alicja Śliwicka, która wywalczyła tytuł mistrzowski w szachach błyskawicznych podczas Akademickich Mistrzostw Świata w Antwerpii.

Serdecznie gratulujemy studentkom i studentom Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, którzy przyczynili się do tak wielu sportowych osiągnięć. Dziękujemy także trenerkom i trenerem Uniwersyteckiego Centrum Sportowego UMK, którzy codzienną pracą i zaangażowaniem przyczynili się do zdobycia laurów sportu akademickiego.