strona www Narodowej Reprezentacji Akademickiej
Kontakt ul. Św. Józefa 17, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 49 56
e-mail: ucs-sekretariat@umk.pl

Drużynowy sukces szachistów w AMP

Zdjęcie ilustracyjne
fot. nadesłana

W dniach 18-20 stycznia 2019 r. reprezentacja Uniwersytetu Mikołaja Kopernika uczestniczyła w Akademickich Mistrzostwach Polski w Szachach, które rozegrano w Chorzowie. W bardzo dobrych warunkach hotelu Damient Arsenal Palace zawodnicy i zawodniczki z całej Polski rywalizowali przy szachownicach w turnieju indywidualnym oraz drużynowym, które po raz kolejny odbyły się w odmianie szachów szybkich (tempo 10 minut + 3 sekundy za każdy ruch w turnieju indywidualnym oraz 15 + 5 w drużynowym). Zawody zarówno pod względem sportowym jak i organizacyjnym stały na bardzo wysokim poziomie.

Turniej indywidualny mężczyzn:

Turniej indywidualny mężczyzn był bardzo silnie obsadzony. Na liście startowej znalazło się 5 arcymistrzów z reprezentantem Polski Kacprem Piorunem, oraz legendą polskich szachów Bartłomiejem Macieją, a 5 zawodników posiadało tytuł mistrza międzynarodowego. Główne nadzieje pokładaliśmy w trójcie najwyżej rozstawionych z naszych zawodników czyli Mateusza Brzezińskiego, Piotra Śnihura oraz Damiana Śliwickiego. Ten ostatni znakomicie rozpoczął zawody, wygrywając pierwsze 5 partii i obejmując prowadzenie w turnieju po pierwszym dniu rozgrywek! Niestety następnego dnia Damianowi nie sprzyjało szczęście i poniósł 3 porażki w 4 partiach, ostatecznie wypadając z pierwszej dziesiątki zawodów oraz medalu pośród Uniwersytetów. Niezłe zawody rozegrał także Piotr Śnihur, który mimo zdobycia tylko 5,5 punktu może być zadowolony ze swojego występu bowiem grał na bardzo trudnym dystansie. Dość powiedzieć, że zremisował z arcymistrzem Grzegorzem Nasutą oraz wspomnianym Kacprem Piorunem (mając w zasadzie wygraną pozycję). Tyle samo punktów uzbierał Mateusz Brzeziński, jednak grał ze słabszymi rywalami więc ten wynik można uznać za porażkę. Pozostali nasi reprezentanci zagrali poprawnie zdobywając 5 punktów lub 4,5 punktu. Nieco więcej można było oczekiwać po Konradzie Drozdowskim oraz Wiktorze Kwiatkowskim, którzy potrafią grać bardzo dobre szachy, jednak zabrakło im przełamania w starciach z wyżej rozstawionymi przeciwnikami. Tak już bywa w turniejach.

W zawodach zwyciężyli zawodnicy, którzy zdobyli po 7,5 punktu z 9 partii. Najlepszą punktację pomocniczą miał arcymistrz Krzysztof Jakubowski z Akademii Leona Koźmińskiego, który wyprzedził Bartłomieja Macieję z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Mikołaja Tomczaka (również Akademia Leona Koźmińskiego).

 Wyniki reprezentantów UMK w turnieju indywidualnym (startowało 231 zawodników)

Miejsce w klasyfikacji generalnej/ imię i nazwisko/ liczba punktów/ miejsce w klasyfikacji uniwersytetów

22. Śliwicki Damian 6/9 (5)

48. Śnihur Piotr 5,5/9 (17)

57. Brzeziński Mateusz 5,5/9 (21)

88. Drozdowski Konrad 5/9 (33)

96. Kwiatkowski Wiktor 5/9 (37)

102. Czarkowski Tomasz 5/9 (39)

128. Mikołajczak Wojciech 4,5/9 (49)

Pełne wyniki: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2018/ti_7116/results.html?l=pl&tb=10_ 

Turniej indywidualny kobiet:

Turniej kobiet również miał silną obsadę. Wystąpiło w nim kilka byłych lub obecnych reprezentantek Polski takich jak Joanna Majdan czy też srebrne medalistki olimpijskie z 2016 roku Klaudia Kulon oraz Mariola Wożniak. Z powodów zawodowych w turnieju nie wystąpiła nasza zawodniczka Olga Smoleńska, która rywalizowała tylko w turnieju drużynowym.

W zawodach zwyciężyła mistrzyni międzynarodowa Anna Kubicka z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach przed arcymistrzynią Klaudią Kulon z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz arcymistrzynią Joanną Majdan z Akademii Leona Koźmińskiego.

Pełne wyniki: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2018/ti_7114/results.html?l=pl&tb=10_ 

Turniej drużynowy:

Klasyfikacja turnieju indywidualnego miała przełożenie na późniejsze ustawienie szachownic w turnieju drużynowym. Grający najsłabiej z trójki liderów Brzeziński zagrał na pierwszej szachownicy a Śliwicki oraz Śnihur odpowiednio na drugiej oraz trzeciej. Podstawowy skład uzupełnili Konrad Drozdowski oraz Wiktor Kwiatkowski, a rolę rezerwowego pełnił Tomasz Czarkowski. Na szachownicy kobiecej wystąpiła Olga Smoleńska. > Turniej drużynowy miał dla nas zmienny przebieg, graliśmy dość nierówno jako drużyna. Pewnie wygrywaliśmy ze słabszymi drużynami grając bardzo solidnie, jednak w meczach z UW i UJ zdecydowanie czegoś zabrakło. Gdy przegraliśmy w siódmej rundzie z UG, sytuacja stała się napięta, bowiem musieliśmy wygrać oba ostatnie mecze żeby marzyć o medalu wśród uniwersytetów. Mecz 8 rundy z Politechniką Poznańską okazał się bardzo ciężki. Cztery partie zakończyły się remisami, kiedy przeciwnika przełamać zdołał Piotr Śnihur. Za chwilę remis na wagę zwycięstwa przypieczętował Mateusz Brzeziński i jasnym było, że w ostatnim meczu znowu dostaniemy szansę walki o medal. Po tym ciężkim boju wygranym w najniższym możliwym stosunku, los w ostatniej rundzie skojarzył nam za przeciwników Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, który rok temu pozbawił nas medali w kuriozalnych okolicznościach, wygrywając mecz będący całkowicie pod naszą kontrolą. Mecz rozpoczął się dla nas bardzo źle, przegrywaliśmy już 0-2 a pozostałe partie, poza partią Wiktora nie napawały optymizmem. Szczęście jednak w końcu się do nas uśmiechnęło. Piotrek i Damian po dramatycznych partiach odnieśli zwycięstwo, dając nam zwycięstwo w meczu i upragnione medale w klasyfikacji uniwersytetów, w której ustąpiliśmy tylko UJ z Krakowa oraz UW. > Sam turniej był popisem Akademii Leona Koźmińskiego, która bardzo wzmocniła skład po zeszłorocznym niepowodzeniu. Zawodnicy ci zdołali wygrać wszystkie mecze i zdystansować konkurencję. Drugie miejsce zajęła Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa przez Uniwersytetem Jagiellońskim z Krakowa.

Reprezentacja UMK wystąpiła w składzie (wg kolejności szachownic)

1. Mateusz Brzeziński 4/9 (kapitan)

2. Damian Śliwicki 7/9

3. Piotr Śnihur 6,5/9

4. Konrad Drozdowski 5,5/9

5.Wiktor Kwiatkowski 3,5/7

6. Olga Smoleńska 3,5/9

Rez. Tomasz Czarkowski 2/2

Pełne wyniki: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2018/tdr_7118/results.html?l=pl&tb=202_ 

Podsumowanie:

Reprezentacja Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zaprezentowała się w turnieju bardzo dobrze i po latach pechowych niepowodzeń wreszcie sięgnęła po upragnione medale. W składzie istnieje potencjał, który pozwala liczyć na jeszcze lepsze występy w kolejnych zawodach. Należy jednak mieć na uwadze, że Akademickie Mistrzostwa Polski to turniej naszpikowany bardzo dobrymi zawodnikami, którzy grają w szachy zawodowo. W takich okolicznościach jeden mecz lub nawet jedna partia decyduje o sukcesie lub porażce. Dość powiedzieć, że  Uniwersytet Śląski w Katowicach wyprzedziliśmy tylko o 0,5 małego punktu! To pokazuje jak bardzo ważna była walka w każdej partii, nawet w meczach wygrywanych wysoko. Dlatego bardzo cieszy to, że każdy dołożył cegiełkę do tego sukcesu.

pozostałe wiadomości