Sukces UMK w Akademickich Mistrzostwach Polski w lekkiej atletyce

Reprezentanci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z sukcesami wzięli udział w Akademickich Mistrzostwach Polski w lekkiej atletyce, które odbyły się w Poznaniu w dniach 18-21 maja. W rywalizacji wystartowało aż 1154 lekkoatletów, którzy reprezentowali 93 uczelnie wyższe z  całego kraju.

Nasi lekkoatleci walczyli o medale w różnych konkurencjach i zaprezentowali Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu z bardzo dobrej strony.

Srebrny medal w klasyfikacji ogólnej w konkursie skoku w dal wywalczyła Anna Matuszewicz. Skok na odległość 6.19 cm dał jej pierwszy medal w karierze startów w AMP. W tej samej konkurencji 15 lokatę z wynikiem 5.47 cm wywalczyła Anna Kłosińska.

Brązowy medal także w klasyfikacji ogólnej AMP w konkursie skoku o tyczce mężczyzn wywalczył Sebastian Chmara. Nasz wielokrotny medalista pokonał tyczkę na wyskokości 4,80 metra.

W konkurencji sprinerskich na dystansie 100m kobiet w finale B wystartowała studentka Zuzanna Borzewska. Bieg ukończyła na 3 miejscu z czasem 12.23 co w ostatecznym rozrachunku dało jej srebrny medal w typach uniwersytetów. Na tym samym dystansie 51 miejsce z czasem 13.61 s. wywalczyła Emilia Rychlewska.

Kolejnne dwa srebrne medale w typach uniwersytetów w trudnej konkurencji trójkoku wywalczyli: Anna Kłosińska i Kacper Rudnik. W klasyfikacji ogólnej Anna uplasowała się na czwartym miejscu w wynikiem 12,57 cm. Jej klubowy kolega Kacper był piąty z wynikiem 14,51 cm.

W biegu na 200 m kobiet dobry czas 28.28 s i 68 miejsce uzyskała Emilia Rychlewska. Jeszcze lepiej bo 38 lokatę wywalczyła medalistka skoku w dal Anna Matuszewicz. Wygrała swoją serię z czasem 26.05 s co było jej nowym rekordem życiowym. Zuzanna Borzewska pomimo niesprzyjającego wiatru ukończyła dwustumetrówkę na 23 miejscu z czasem 25.18 s.

W biegu na dystansie 400m kobiet toruński uniwersystet reprezentowały dwie lekkoatletki. Żaneta Iglewska z czasem 62.39 s. uplasowała się na 41 w klasyfikacji ogólnej AMP. Marta Fiałkowska z rekordem życiowym 65.08 s była 48.

Na dystansie dwóch okrążeń 16 lokatę wywalczyła Monika Szymanowicz z nowym rekordem życiowym  2:14.15. Żaneta Iglewska była 49, a Marta Fiałkowska  60.

Jeszcze lepiej bo 9 lokatę w klasyfikacji ogólnej w biegu na 1500 metrów wywalczyła Monika Szymanowicz. Czas 4:34.18 dał jej 4 lokatę w typach uniwersytetów. 73 lokatę wywalczyła koleżanka Joanna Sidor.

Biegi sprinterskie mężczyzn stały na bardzo wysokim poziomie. 90 miejsce w klasyfikacji generalnej wywalczył Maciej Scholl.Czas Macieja to 12.64 s. Ten sam zawodnik reprezentował uczelnię w konkursie rzutu oszczepem. Rekord życiowy 35.08 cm dał ostatecznie 34 lokatę w klasyfikacji ogólnej AMP.

W biegu sprinterskim na dystansie 200m z czasem 27.41 s na 85 pozycji zawody ukończył Filip Kowalkowski. Na dystansie jednego okrążenia z czasem 61.08 s był. 68. Na tym samym dystansie 28 lokatę wywalczył Jędrzej Poczwardowski, który linię mety minał z czasem 50.95 s. Jeszcze lepiej  wypadł w biegu na 800m. Z czasem 1:54.57 zajął 4 lokatę w typach uniwersystetów.

Nasi zawodnicy licznie pobiegli na dystansie 1500 m mężczyzn. Wojciech Kopyciński osiągnął czas 4:04.33, Mikołaj Zięba – 4:12.68 ustanawiając nowy rekord życiowy. Konrad Lewiński – 4:26.91 i Paweł Skowroński – 4:38.06.

W biegu na 3000 metrów 18 lokatę w klasyfikacji ogólnej AMP zajął Wojciech Kopyński. Czas 8:55.68 i nowy rekord życiowy. Także rekord życiowy ustanowił Mikołaj Zięba 9:13.61.(26 miejsce), Konrad Lewiński – 9:35.28 (38 miejsce) oraz Paweł Skowroński 10:03.55 (55 miejsce).

W konkursie skoku w dal wystartował też Kacper Rudnik . Wynik 5.98 cm dał mu ostatecznie 16 miejsce w klasyfikacji ogólnej.

O sporym pechu może mówić Jakub Wyrzykowski. Poczas rozgrzewki doznał kontuzji pleców ale podczas konkursu oddał pchnięcia „z miejca”. Wynik 12.49 m dał mu 4 miejsce w typach uniwersystetów.

Drużyna UMK rywalizowała w sztafetach w biegu rozstawnym  4 x 400 m kobiet i mężczyzn. Kobiety w składzie: Emilia Rychlewska, Marta Fiałkowska, Joanna Sidor i Żaneta Iglewska z czasem 4:24.90 były 21 na 31 drużyn.

Ich koledzy pobiegli w skłądzie: Mikołaj Zięba, Jędrzej Poczwardowski, Konrad Lewiński i Wojciech Kopyciński z czasem 3:42.03 zajeli 27 lokatę.

Wszyscy zawodnicy UMK uzyskali wysokie rezultaty i wzorowo zaprezentowali nasz Uniwersytet na zawodach tak wysokiej rangi, jakimi są Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce. Ostatecznie Nasza reprezentacja w typach uniwersytetów kobiet zajęła 8 miejsce, a mężczyźni uplasowali się na miejscu 7. Jeszcze lepiej wypadły Panie w klasyfikacji ogólnej 17 lokata, Panowie 21 lokata.

Reprezentację UMK podczas Akademickich Mistrzostw Polski poprowadził trener sekcji lekkiej atletyki i biegów przełajowych – mgr Michał Wasielewski.