Najlepsi pośród uniwersytetów!

fot. nadesłane

Zdążył już opaść kurz po Finałach Akademickich Mistrzostw Polski w koszykówce mężczyzn. Koszykarze Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przywieźli z Opola dwa medale. Brąz w klasyfikacji ogólnej oraz złoto w kategorii Uniwersytetów. Dla podopiecznych trenera Kamila Michalskiego to nawiązanie do lat 90-tych ubiegłego wieku, kiedy to ostatni raz koszykarze, studenci UMK zdobywali medale AMP.

Zanim nasza drużyna zagrała w Opolu, musiała przejść dwustopniowe eliminacje. Torunianie zdominowali rywalizację w AMP województwa kujawsko pomorskiego. Pokonali trzy uczelnie bydgoskie: Politechnikę, Wyższą Szkołę Gospodarki oraz Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. Dało to nam awans do półfinału AMP, który rozegrano w Gdyni. Dość niespodziewanie i w tej imprezie UMK Toruń nie znalazł pogromców, pewnie awansując do zawodów finałowych. Na szczególne słowa uznania zasługuje zwycięstwo nad Akademią Marynarki Wojennej z Gdyni, akademickim mistrzem z roku 2021, w barwach której grało wielu zawodników Polskiej Ligi Koszykówki i Suzuki 1 ligi.

Świetnymi występami w półfinale AMP, zespół trenera Michalskiego sprawiła, iż inne drużyny uniwersyteckie zaczęły upatrywać w UMK jedną z ekip, które mogą powalczyć o medale opolskich finałów. Jednakże celem nadrzędnym było wyjście z grupy i awans do najlepszej ósemki turnieju. Cel ten udało się zrealizować już pierwszego dnia mistrzostw, gdy torunianie pokonali AWF Katowice i Uczelnię Łazarskiego z Warszawy. Porażka w ostatnim meczu grupowym z SGGW Warszawa nie zmąciła dobrych nastrojów w zespole. Studenci UMK bowiem już wcześniej zapewnili sobie pierwsze miejsce w grupie. Trener Kamil Michalski mając na uwadze fakt, iż za kilka godzin rozegra mecz ćwierćfinałowy, dał pograć przeciwko SGGW graczom rezerwowym.

W walce o awans do półfinału rywalem Akademików z Torunia był Uniwersytet Rolniczy z Krakowa. Przeciwnik okazał się bardzo niewygodny, grający niezwykle siłowo, a zarazem skutecznie. UMK ostatecznie wygrał po dogrywce 75-65 i zameldował się w najlepszej czwórce mistrzostw. Medal był już na wyciągnięcie ręki! W półfinale torunianie trafili na AMW Gdynia, w barwach której grali min. zawodnicy Energa Basket Ligi – Mikołaj Witliński, Michał Kołodziej, Wojciech Tomaszewski, Dominik Wilczek. Nasi studenci prowadzili przez niemal 40 minut w meczu, wprawiając w osłupienie zgromadzonych na hali widzów. Niemal, bo to rywale z Gdyni ostatecznie wygrali 62-61…

Złość, niedowierzanie, żal przed utratą wielkiej szansy na co najmniej srebrny medal, a także niespełna dwie godziny do meczu o brązowy krążek. Z tym musieli się zmierzyć podopieczni Kamila Michalskiego. Po bardzo wyrównanym spotkaniu, niemal ostatkiem sił i ogromną determinacją pokonali Uczelnię Łazarskiego. Radości nie było końca. Koszykarze UMK przeszli do historii jako medaliści AMP!

Barwy UMK reprezentowali: Damian Chojnacki, Ignacy Grochowski, Jakub Jagodziński, Szymon Janczak, Karol Kamiński, Jakub Kondraciuk, Miłosz Markowski, Kamil Michalski, Michał Samsonowicz, Marcin Wieluński, Michał Wiśniewski, Adam Zboiński.

Sztab szkoleniowy: Kamil Michalski (trener), Maciej Deręgowski (asystent), Marcin Gładysz (kierownik).

Klasyfikacja drużynowa Akademickich Mistrzostw Polski w koszykówce mężczyzn

1. Politechnika Opolska