strona www Narodowej Reprezentacji Akademickiej
Kontakt ul. Św. Józefa 17, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 49 56
e-mail: ucs-sekretariat@umk.pl

Akademickie Mistrzostwa Polski w Szachach

Zdjęcie ilustracyjne
reprezentacja sekcji szachów podczas Akademickich Mistrzostw Polski

W dniach 01.04-03.04 reprezentacja szachistów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu udała się do Chorzowa, aby po raz kolejny walczyć o medale Akademickich Mistrzostw Polski w szachach. Celem było poprawienie wyniku z zeszłego roku, kiedy to nasi akademicy sięgnęli po brązowe medale w klasyfikacji uniwersytetów, a złoto indywidualnie zdobyła Alicja Śliwicka.

Turniej indywidualny rozpoczął się dla Naszej reprezentacji bardzo dobrze. Po pierwszym dniu zawodów zgodnie z planem w turnieju kobiet w czołówce znajdowała się Alicja Śliwicka (4,5 pkt z 5 partii). Bardzo dobry występ podczas pierwszego dnia Akademickich Mistrzostw Polski zaliczył również Mateusz Brzeziński - który rozpoczął turniej od wygrania pierwszych pięciu partii. Szczęścia w grze nie starczyło jednak w kolejnym dniu zmagań, które zakończyły się porażkami z wysoko rozstawionymi reprezentantami Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, przez co nie udało się sięgnąć po medal, choćby w typie uniwersytetów.

Dobra passa nie opuszczała jednak zeszłorocznej mistrzyni - Alicji Śliwickiej, która w tym roku sięgnęła po srebrny medal w klasyfikacji generalnej oraz złoty w klasyfikacji uniwersytetów zdobywając 7,5 pkt z 9 partii. Szkoda, że los nie skojarzył Alicji przeciwko Annie Kubickiej z ALK w Warszawie. Bezpośrednie starcie mogłoby doprowadzić do przetasowania miejsc na podium. Szanse na medal w typie uniwersytetów do ostatniej rundy miała także Monika Rykała, jednak niestety nie udało jej się sięgnąć po sukces w ostatniej partii, gdzie potrzebne było zwycięstwo.

Po bojach indywidualnych reprezentacja UMK rozpoczęła rywalizacje w konkursie drużynowym. Względem poprzedniego roku, skład reprezentacji został wzmocniony powrotem do drużyny Konrada Drozdowskiego, dzięki czemu do turnieju drużynowego przystąpiliśmy rozstawieni z bardzo wysokim, drugim numerem startowym. Niestety pomimo zaciętej walki na szachownicy nie udało się zdobyć medalu w klasyfikacji generalnej. Jednak wysoki poziom sportowy Naszych reprezentantów pozwolił na zdobycie brązowego medalu w klasyfikacji Uniwersytetów oraz srebrnego w klasyfikacji długofalowej wśród Uniwersytetów.

Medalowy występ szachistów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu można zaliczyć do bardzo udanych zmagań w ramach cyklu imprez AMP. Serdecznie gratulujemy zdobytych tytułów i życzymy powodzenia w dalszych sportowych zmaganiach!

Drużynę Uniwersytetu Mikołaja Kopernika reprezentowali:

  1. Mateusz Brzeziński
  2. Piotr Śnihur
  3. Wiktor Kwiatkowski
  4. Patryk Paziak
  5. Konrad Drozdowski
  6. Dominik Sujkowski
  7. Alicja Śliwicka
  8. Monika Rykała
  9. Aleksandra Dąbrowska

Pełne wyniki można znaleźć w serwisach turniejowych:

Turniej indywidualny kobiet:

http://chessarbiter.com/turnieje/2022/ti_1154/

Turniej indywidualny mężczyzn:

http://chessarbiter.com/turnieje/2022/ti_1155/

Turniej drużynowy:

http://chessarbiter.com/turnieje/2022/tdr_1155/results.html?l=pl&tb=202_

 

pozostałe wiadomości