Uniwersytecki Przegląd Sportowy 1(9)/2022

Szczeciński parkiet nie sprzyjał akademikom w ich pierwszym meczu w 2022 roku.

Ogniwo Szczecin vs AZS UMK Transbruk Toruń 85:62 (15:9, 21:12, 25:19, 24:22)

tekst: Bartosz Matlęga – student prawa

W minioną niedzielę (2.01.) zawodnicy AZS UMK Transbruk Toruń zainaugurowali 2022 rok wyjazdowym meczem z Ogniwem Szczecin w ramach 16. kolejki grupy A 2. Ligi PZKosz. Borykający się z problemami kadrowymi gospodarze chcieli zrewanżować się torunianom za wrześniową porażkę na otwarcie sezonu (60:65). Początek starcia przebiegł pod znakiem serii niecelnych rzutów i strat z obu stron. Lepiej w tej nerwowej fazie spotkania odnaleźli się szczecinianie, którzy m.in. za sprawą dobrze wykonywanych rzutów osobistych prowadzili po pierwszej kwarcie 15:9.

Druga odsłona pojedynku uwidoczniła pogłębiający się marazm w ofensywie AZS-u. Kilka punktów autorstwa Sebastiana Grzesińskiego i Pawła Sowińskiego nie było w stanie przykryć mnożących się błędów w drużynie gości. Po pierwszej połowie podopieczni trenera Kamila Michalskiego schodzili z boiska ze stratą 15 „oczek” do rywali (21:36).

Trzecia kwarta rozpoczęła się od dwóch celnych „trójek” w wykonaniu gospodarzy, którzy tym samym prowadzili już 42:21. Ogniwo stopniowo powiększało swoją przewagę do ponad 30 punktów (58:27), w czym duży udział mieli Karol Pytyś i Karol Nowacki. Dopiero w ostatniej fazie tej części gry nastąpiło drobne przebudzenie u torunian – na 10. minut przed końcem rywalizacji AZS przegrywał 40:61.

W czwartą kwartę zespół z Grodu Kopernika wszedł z rozmachem, nie mając nic do stracenia. Dzięki skutecznym rzutom z dystansu goście zmniejszyli straty do 15 punktów (50:65). Prowadzenie szczecinian było jednak zbyt wysokie, żeby możliwe było jego całkowite zniwelowanie w samej końcówce spotkania. Ogniwo udanie rozpoczęło rundę rewanżową, wygrywając ostatecznie 85:62.

Po piątej porażce z rzędu AZS UMK Transbruk Toruń spadł na 9. miejsce w tabeli. W następnej kolejce Akademicy podejmą 8 stycznia u siebie 12. ekipę ligi – Enea Astorię II Bydgoszcz. Plasująca się na 8. pozycji drużyna ze Szczecina zmierzy się natomiast tego samego dnia na wyjeździe z siódmym w tabeli zespołem AMW Asseco Arki II Gdynia.

Ogniwo Szczecin: Karol Pytyś (33 pkt), Karol Nowacki (27 pkt), Aleksander Wiśniewski (15 pkt), Salim Hamdaoui (4 pkt), Miłosz Błażejczyk (4 pkt), Piotr Poziemski (2 pkt), Kacper Kaźmierski, Hubert Pereira. Trener: Zbigniew Majcherek.

AZS UMK Transbruk Toruń: Paweł Sowiński (20 pkt), Sebastian Grzesiński (10 pkt), Wojciech Bernasiak (7 pkt), Damian Chojnacki (6 pkt), Mugasa Adelin Ndashimye (6 pkt), Jakub Dusza (5 pkt), Jakub Jagodziński (4 pkt), Krystian Maćkiewicz (2 pkt), Hubert Lipiński (2 pkt), Kacper Lambarski, Jakub Sowa, Michał Wiśniewski. Trener: Kamil Michalski.