Uniwersytecki Przegląd Sportowy 7/2021

Aktualności z ligowych rozgrywek naszych akademickich zespołów.

Bank Pocztowy Pałac Bydgoszcz II vs AZS UMK Toruń 2:3 (21:25, 25:21, 25:20, 19:25, 12:15)

tekst: Kacper Chojnowski – student dziennikarstwa

W meczu 11. kolejki siatkarskiej 2. Ligi kobiet (grupa nr 1) zawodniczki AZS UMK Toruń stawiły czoła na wyjeździe zespołowi Bank Pocztowy Pałac Bydgoszcz II. Faworytkami spotkania były gospodynie, zajmujące premiowane awansem do fazy play-off 2. miejsce w tabeli. Wielkim zaskoczeniem dla niektórych mógł być zatem końcowy wynik pierwszego seta, którego po zaciętej walce wygrały siatkarki AZS-u (25:21). Wpływ na ten rezultat miało nie tylko dobrze funkcjonujące przyjęcie u torunianek, ale i zagrywka sprawiająca problemy wiceliderkom ligi.

Choć gra obu drużyn w drugiej partii ponownie stała na zbliżonym do siebie poziomie, zwycięsko z tej batalii wyszły tym razem bydgoszczanki. Nawet świetna postawa libero Oliwii Zawadzkiej czy niezła gra blokiem Julii Zdrojewskiej nie pozwoliły powstrzymać ekipy Pałacu, która wygrała seta 25:21.

Przebieg dalszej części rywalizacji potwierdził, jak dobrze w tym sezonie podopieczne trenera Mariusza Soi spisują się w starciach wyjazdowych. Sam fakt, że AZS potrafił przez cały mecz grać na równym poziomie z zespołem z Bydgoszczy był tego najlepszym dowodem. Pomimo porażki w trzeciej partii (20:25) Akademiczki nie uległy presji w dalszej fazie spotkania, zwyciężając czwartego seta 25:19 i doprowadzając do tie-breaka.

Decydująca partia nie zmieniła w żaden sposób wcześniejszego przebiegu pojedynku. Dalej toczył się on bez wyraźnej przewagi jednej z drużyn, ukazując jednocześnie wysoki poziom gry u obu stron. Ostatecznie to derbowe starcie padło łupem torunianek, które wygrały piątego seta 15:12 i całą rywalizację 3:2.

W następny weekend (18.12.) siódmy w tabeli AZS UMK Toruń podejmie u siebie kolejną ekipę z czołówki ligi – UKŻPS COCCODRILLO Kościan. Pozostające na pozycji wiceliderek bydgoszczanki zmierzą się z kolei tego samego dnia na wyjeździe z outsiderem rozgrywek – zespołem SMS Police.

Wyjściowy skład AZS UMK Toruń: Dominika Zilz, Julia Zdrojewska, Anna Krawczyk, Oliwia Zarębska, Sandra Guzowska, Kinga Ratajczak, Oliwia Zawadzka (libero).

AZS UMK Toruń vs MKST Astra Nowa Sól 0:3 (26:28, 15:25, 15:25)

tekst: Jędrzej Jankowski – student dziennikarstwa

W minioną sobotę w meczu 11. kolejki 2. Ligi PZPS siatkarze AZS UMK Toruń podejmowali u siebie wicelidera tabeli – MKST Astrę Nowa Sól. Lepiej w spotkanie weszli goście, którzy po kilku pierwszych zagrywkach zbudowali sobie czteropunktową przewagę nad torunianami (6:2). Ich dominacja nie trwała jednak długo, ponieważ gospodarze szybko odrobili straty za sprawą atakującego Marcela Liszewskiego (studenta politologii) oraz przyjmującego Radosława Orzechowskiego (studenta bezpieczeństwa wewnętrznego). Od momentu wyrównania stanu rywalizacji przez Akademików (9:9) obie drużyny nawzajem wymieniały między sobą ciosy i żadna z nich nie odpuszczała. Rozstrzygnięcie w pierwszej partii przyniosła dopiero zacięta końcówka, z której zwycięsko wyszli zawodnicy z Nowej Soli, wygrywając 28:26.

Drugi set dobrze rozpoczął się dla graczy z Grodu Kopernika, gdyż po kilku udanych akcjach wyszli oni na prowadzenie 3:0. Ekscytacja w obozie gospodarzy szybko ustała, kiedy to goście zdobyli punkt na 4:4. Ekipa z województwa lubuskiego złapała wiatr w żagle i odskoczyła przeciwnikom, dominując na parkiecie w każdym elemencie gry. W pewnym momencie MKST zyskał aż 10 „oczek” przewagi, utrzymując ten stan do końca partii (25:15).

Trzeci set miał podobny przebieg co druga odsłona tego starcia. Od momentu zdobycia przewagi przez podopiecznych trenera Norberta Śrona (7:5) siatkarze AZS-u nie potrafili już dogonić rozpędzonych rywali. Duża w tym zasługa Mateusza Nożewskiego, który nie tylko dobrze blokował uderzenia torunian, ale i sam wyprowadzał skuteczne ataki. Trzecia partia również zakończyła się wynikiem 25:15 dla Astry, co w konsekwencji dało nowosolanom zwycięstwo 3:0.

W następny weekend (18.12.) dziesiąty w tabeli AZS UMK Toruń zmierzy się u siebie z wiceliderem ligi – drużyną LBS Bank Janas Logistics KS Orzeł Międzyrzecz, opromienioną ograniem 3:0 niepokonanej dotychczas ekipy toruńskich Aniołów. MKST Astra Nowa Sól – nowy lider rozgrywek – zagra natomiast tego samego dnia na wyjeździe ze znajdującym się na 9. miejscu Treflem Lębork.

Wyjściowy skład AZS UMK Toruń: Adrian Czyż, Marcin Franz, Marcel Liszewski, Maciej Piasecki, Radosław Orzechowski, Michał Potempa, Radosław Sobociński (libero).

Wyjściowy skład MKST Astra Nowa Sól: Dawid Witkiewicz, Paweł Skibicki, Tomek Pizuński, Łukasz Jurkojć, Mateusz Nożewski, Patryk Czyrniański, Patryk Foltynowicz (libero).

AZS UMK Transbruk Toruń vs Sklep Polski MKK Gniezno 77:85 (22:18, 16:13, 17:26, 22:28)

tekst: Oskar Tkaczuk – student dziennikarstwa

11 grudnia w ramach 14. kolejki grupy A 2. Ligi PZKosz zawodnicy AZS UMK Transbruk Toruń zagrali na własnym parkiecie z czołową drużyną rozgrywek – Sklep Polski MKK Gniezno. Choć torunianie nie byli faworytami tego spotkania to szybko przejęli inicjatywę w pierwszej kwarcie, wygranej przez nich 22:18. Przyczyniła się do tego m.in. bardzo dobra postawa występującego na pozycji rzucającego obrońcy Sebastiana Grzesińskiego oraz kłopoty rywali z wykorzystywaniem rzutów osobistych.

W drugiej kwarcie ekipa z Wielkopolski nieco poprawiła swoją grę, jednak gospodarze utrzymywali swoją przewagę dzięki kilku celnym „trójkom” i bezbłędnym wykonywaniu rzutów wolnych. Pierwsza połowa zakończyła się prowadzeniem AZS-u 38:31.

Przebieg trzeciej odsłony meczu miał znaczący wpływ na resztę rywalizacji. Goście zaczęli dochodzić do głosu głównie za sprawą seryjnie punktującego Dariusza Dobrzyckiego (autora łącznie 27 „oczek”). Podopieczni trenera Kamila Michalskiego zatracili natomiast swoją skuteczność pod koszem przeciwników, mając problem z niezawodnym do tej pory elementem gry – egzekwowaniem rzutów osobistych. W ostatnich sekundach tej kwarty gnieźnianie po raz pierwszy tego dnia wyszli na prowadzenie (57:55).

Czwarta kwarta dostarczyła kibicom zgromadzonym w hali Uniwersyteckiego Centrum Sportowego wiele emocji. Dobre zmiany w zespole gości – w tym wprowadzenie rozgrywającego Huberta Konowalskiego – tymczasowo pozwoliły im zwiększyć przewagę punktową nad torunianami (78:71). Celne rzuty z dystansu Wojciecha Bernasiaka i Krystiana Maćkiewicza (studenta Wydziału Teologii) sprawiły jednak, że na kilkadziesiąt sekund przed końcem pojedynku gospodarze mieli już tylko punkt straty (77:78). Ostatnia minuta gry należała już do ekipy z Gniezna, która wykorzystała serię fauli i błędów AZS-u w ataku, wygrywając to wyrównane starcie 85:77.

Z dorobkiem 5 zwycięstw i 8 porażek AZS UMK Transbruk Toruń plasuje się obecnie na 8. miejscu w tabeli. W ostatnim tegorocznym spotkaniu (18.12.) Akademicy zmierzą się na wyjeździe z liderem rozgrywek – drużyną Enea Basket Poznań. Zajmujący 4. lokatę w lidze gnieźnianie podejmą zaś tego samego dnia u siebie szósty zespół w tabeli – AMW Asseco Arkę II Gdynia.

AZS UMK Transbruk Toruń: Sebastian Grzesiński (21 pkt.), Damian Chojnacki (15 pkt.), Krystian Maćkiewicz (11 pkt.), Mugasa Adelin Ndashimye (8 pkt.), Szymon Janczak (8 pkt.), Wojciech Bernasiak (6 pkt.), Paweł Sowiński (4 pkt.), Jakub Jagodziński (3 pkt.), Kacper Lambarski (1 pkt.), Jakub Sowa.

Sklep Polski MKK Gniezno: Dariusz Dobrzycki (27 pkt.), Marek Sobkowiak (12 pkt.), Michał Szydłowski (12 pkt.), Mikołaj Kiełpiński (12 pkt.), Adrian Sobkowiak (9 pkt.), Emil Rau (5 pkt.), Dariusz Wietrzyński (4 pkt.), Hubert Konowalski (4 pkt.), Juliusz Barański, Eryk Błachowiak, Mariusz Nocek.