Uniwersytecki Przegląd Sportowy 5/2021

W kolejnym, piątym już numerze Przeglądu, reporterzy przybliżą weekendowe spotkania zespołów akademickich.

AZS UMK Transbruk Toruń vs TS Basket Poznań 65:90 (20:23, 15:19, 17:25, 13:23)

tekst: Michał Bławat – student dziennikarstwa

27 listopada w ramach 12. kolejki grupy A 2. ligi PZKosz zawodnicy AZS UMK Transbruk Toruń podejmowali u siebie zespół TS Basket Poznań. Drużyna z Wielkopolski – choć nie przystępowała do spotkania w roli faworyta – od początku stawiała opór gospodarzom. Dowodem tego był wyrównany przebieg pierwszej kwarty, w którym przez długi czas wynik oscylował w okolicach remisu (8:8 i 16:16). Wśród torunian najbardziej wyróżniał się 16-letni rozgrywający Paweł Sowiński, skutecznie napędzający ofensywę AZS-u. Pomimo tego to goście nieznacznie prowadzili po pierwszych 10. minutach gry (23:20).

W drugiej kwarcie poznanianie skrzętnie korzystali z coraz słabszej postawy gospodarzy zarówno w ataku, jak i w obronie, dzięki czemu wygrali pierwszą połowę 42:35. Trzecia kwarta uwypukliła problemy torunian mających kłopot ze zbieraniem piłek pod oboma koszami. W dodatku w ekipie gości w ofensywie nadal brylowali m.in. Maciej Rostalski, Łukasz Ulchurski i Łukasz Kupczyński, raz po raz punktując zespół z Grodu Kopernika. Nawet dobra dyspozycja Rwandyjczyka Mugasy Adelina Ndashimye nie pozwoliła AZS-owi powstrzymać gości, którzy po 30. minutach gry prowadzili już 67:52.

Wymiana kilku zawodników przed czwartą kwartą nie pozwoliła gospodarzom ani na moment zbliżyć się do drużyny z Poznania. Przyjezdni nie tracili tempa, niespodziewanie ogrywając podopiecznych trenera Kamila Michalskiego aż 90:65.

Z bilansem 5 wygranych i 6 porażek AZS UMK Toruń zajmuje 8. pozycję w tabeli. Następny mecz torunianie rozegrają 4 grudnia na wyjeździe z kolejną ekipą z Poznania – MKK Pyra Szkoła Gortata.

Skład AZS UMK Toruń: Mugasa Adelin Ndashimye (16 pkt.), Paweł Sowiński (15 pkt.), Krystian Maćkiewicz (13 pkt.), Szymon Janczak (11 pkt.), Wojciech Bernasiak (7 pkt.), Mateusz Kruszkowski (3 pkt.), Sebastian Grzesiński, Jakub Sowa, Jakub Jagodziński, Damian Chojnacki, Michał Wiśniewski, Hubert Lipiński.

AZS UMK Toruń vs GKS „Wieżyca 2011” Politechnika Gdańska Stężyca II 0:3 (19:25, 16:25, 18:25)

tekst: Jędrzej Jankowski – student dziennikarstwa

27 listopada w meczu 9. kolejki 2. ligi PZPS kobiet (grupa nr 1) siatkarki AZS UMK Toruń podejmowały u siebie ekipę GKS „Wieżyca 2011” Politechnika Gdańska Stężyca II. Początek pierwszego seta był bardzo wyrównany. Obie strony naprzemiennie zdobywały punkty, jednak w pewnym momencie zespół ze Stężycy odskoczył gospodyniom na trzy „oczka” m.in. dzięki świetnej grze Mai Malinowskiej. Torunianki w końcu wyrównały stan rywalizacji (16:16), lecz to było za mało, aby powstrzymać drużynę z Pomorza. Zawodniczki GKS-u szybko przejęły inicjatywę i zakończyły pierwszą partię rezultatem 25:19.

Drugi set to przejaw dominacji ekipy ze Stężycy, która od razu zdobyła znaczącą przewagę nad gospodyniami (11:5). Pomimo niezłej dyspozycji kapitan Oliwii Zarębskiej (studentki kierunku sport i wellness) stale utrzymywał się niekorzystny wynik dla AZS-u. Do tego stanu rzeczy przyczyniła się w dużym stopniu Magdalena Myszk, która swoimi precyzyjnymi zagrywkami utrudniała grę toruniankom. Podopieczne trenerki Bereniki Tomsi (98-krotnej reprezentantki Polski) osiągnęły aż 10-punktowe prowadzenie (17:7), zwyciężając ostatecznie w drugiej partii 25:16.

Trzeci set spotkania ponownie rozpoczął się od wysokiej przewagi gości (7:2). Drużyna przyjezdnych nie dawała gospodyniom dojść do głosu i cały czas górowała nad nimi w każdym aspekcie gry. Chwilowe przebłyski torunianek nie odmieniły losów partii zakończonej wynikiem 25:18 dla zespołu ze Stężycy, który wygrał to starcie 3:0.

Po tym meczu ekipa AZS UMK Toruń spadła na 7. miejsce w tabeli. W następnej kolejce (04.12.) podopieczne trenera Mariusza Soi zmierzą się u siebie z drużyną UKS ZSMS Poznań.

Wyjściowy skład AZS UMK Toruń: Izabela Żukowska, Alina Krawczyk, Dominika Zilz, Julia Zdrojewska, Sandra Guzowska, Kinga Ratajczak, Oliwia Zawadzka (libero).

WKS Sobieski Arena Żagań vs AZS UMK Toruń 3:0 (25:18, 25:14, 25:17)

tekst: Bartosz Matlęga – student prawa

Po ubiegłotygodniowej wygranej z drużyną z Gorzowa Wielkopolskiego siatkarze AZS UMK Toruń mierzyli się 27 listopada na wyjeździe z ekipą WKS Sobieski Arena Żagań. Przebieg spotkania 9. kolejki 2. ligi PZPS (grupa nr 1) od początku rozwiał jednak nadzieję gości na drugie z rzędu zwycięstwo. Zawodnicy z Żagania zdominowali rywalizację w każdym aspekcie gry, bezlitośnie wykorzystując liczne błędy w komunikacji i przyjęciu u torunian. Duża w tym zasługa MVP meczu – Pawła Gajowczyka, który poprowadził zespół z województwa lubuskiego do gładkiej wygranej 3:0 (-18, -14, -17).

Po sobotniej porażce AZS UMK znalazł się w strefie spadkowej (11. miejsce w ligowej tabeli). W następnej kolejce (4.12.) podopiecznych trenera Michała Tyburskiego czeka kolejne trudne wyzwanie – derbowe starcie u siebie z niepokonaną dotychczas drużyną toruńskich Aniołów.

Wyjściowy skład AZS UMK Toruń: Olaf Durmaj, Radosław Orzechowski, Marcel Liszewski, Marcin Franz, Adrian Czyż, Wiktor Pleta, Damian Perczak (libero).