strona www Narodowej Reprezentacji Akademickiej
Kontakt ul. Św. Józefa 17, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 49 56
e-mail: ucs-sekretariat@umk.pl

Studenci ruszają do Tokio

Zdjęcie ilustracyjne
fot. A. Romański

Zbliżające się Igrzyska Olimpijskie w Tokio to najważniejsze sportowe wydarzenie tego roku. Po trudach związanych z pandemią sportowcy z całego Świata rozpoczną zmagania 23 lipca. Przez kilkanaście dni oczy kibiców będą zwrócone na stolicę Japonii. Olimpijskie medale zostaną rozdane w 37 dyscyplinach. Studenci Uniwersytetu są zaliczani do faworytów w swoich konkurencjach.

W Tokio wystąpi czworo studentów-sportowców naszej uczelni: Katarzyna Zillmann – wioślarstwo, czwórka podwójna; Mirosław Ziętarski – wioślarstwo, dwójka podwójna; Fabian Barański – czwórka podwójna oraz Kinga Gacka – lekkoatletyka, sztafeta 4x400m, sztafeta mieszana 4x400m.

Oficjalne kwalifikacji olimpijskie wioślarze odebrali w sobotę 3 lipca w Centralnym Ośrodku Sportu – Ośrodku Przygotowań Olimpijskich – Wałcz. Lekkoatleci odbiorą je natomiast 16 lipca. 8 lipca osady wioślarskie wylatują do Japonii, początkowo będą przebywać i trenować w mieście Tome, a następnie przeniosą się do wioski olimpijskiej. Regaty rozpoczną się 23 lipca, a zakończą 30 lipca. Królowa sportu – lekkoatletyka –  rozpocznie się natomiast 30 lipca i potrwa aż do 8 sierpnia.

6 lipca br. uroczyście pożegnano reprezentantów sekcji wioślarskiej AZS UMK Toruń – Katarzynę Zillman i Mirosława Ziętarskiego. W ceremonii uczestniczyli przedstawiciele władz Miasta Toruń, z Przewodniczącym Rady Miasta prof. Marcinem Czyżniewskim i Prezydentem Michałem Zaleskim, Uniwersytet reprezentował prof. Wojciech Wysota Prorektor ds. nauki.

Spotkanie to było okazją do wręczenia medalu „Za zasługi dla Miasta Torunia” na wstędze klubowi AZS UMK Toruń, który w podczas swojej 75-letniej działalności wykształcił wiele talentów sportowych oraz przyczynił się do popularyzacji sportu w Toruniu. AZS UMK Toruń pisze historię akademickiego, polskiego i światowego sportu. O znaczeniu i formacie toruńskiego klubu akademickiego świadczą sukcesy zawodniczek i zawodników na arenie międzynarodowej. Medal złożony został na ręce prezesa AZS UMK Toruń – Henryka Boś.

Kinga Gacka – najmłodsza Olimpijka, studentka UMK – to wielkie objawienie na scenie lekkoatletycznej. Zawodniczka specjalizuje w biegu na dystansie 400 m. Kinga Gacka jest studentką Wydziału Nauk o Zdrowiu CM UMK, na kierunku fizjoterapia. Na co dzień reprezentuje barwy BKS Bydgoszcz. Dla zawodniczki to pierwsze olimpijskie zmagania, podczas których będzie rywalizować w sztafetach 4x400 m oraz mieszanej 4x400 m. Aktualnie studentka CM UMK walczy o medale rozgrywanego w Tallinie mitingu Młodzieżowych Mistrzostw Europy – na dystansie 400 m oraz biegu rozstawnego 4x400 m.

Dla Fabiana Barańskiego – zawodnika WTW Włocławek i Katarzyny Zillmann – zawodniczki AZS UMK Toruń to również pierwsze olimpijskie doświadczenia. Fabian Barański, student Wydziału Nauk o Ziemi Gospodarki Przestrzennej zasili osadę czwórki podwójnej, natomiast Katarzyna Zillmann, studentka Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych popłynie w czwórce podwójnej kobiet. Obie polskie osady mają wielkie szanse medalowe.

Najbardziej doświadczonym zawodnikiem walczącym o olimpijski laur jest Mirosław Ziętarski, dla którego to już drugie Letnie Igrzyska Olimpijskie. Student Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie zadebiutował w 2016 roku Rio de Janeiro. W Brazylii osada otarła się miejsce medalowe, w Tokio zaliczana jest do faworytów. 

Przed pięcioma laty na igrzyskach w Rio de Janeiro reprezentanci Polski zdobyli 11 medali i zajęli 33. miejsce w klasyfikacji medalowej. Wierzymy, że powrót z Tokio będzie powodem do dumy, a studenci Uniwersytetu wrócą do Polski z najcenniejszymi, olimpijskimi medalami. Społeczność akademicka trzyma kciuki i życzy powodzenia w zbliżających się zmaganiach sportowych.

pozostałe wiadomości