Zmagania na trudnej nawierzchni - AMP w biegach przełajowych

Trzynastoosobowa ekipa biegaczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika rywalizowała w Akademickich Mistrzostwach Polski w biegach przełajowych. Zawody odbyły się w dniach 11 - 12 czerwca 2021 roku w Supraślu i wzięło w nich udział blisko 500 studentów – sportowców z 57 uczelni z całego kraju.

Niestabilna nawierzchnia, zakręty, podbiegi , zbiegi , zmiany rytmu biegu to tylko niektóre z cech charakterystycznych dla biegów przełajowych, które mają grono entuzjastów. Zawody zostały rozegrane na szlakach rekreacyjno–sportowych Puszczy Knyszyńskiej, położonej na skraju Supraśla.  To właśnie w tym miejscu odbywają się między innymi biegi narciarskie, np. Bieg Hubala oraz inne imprezy związane z narciarstwem biegowym. Główna pętla o układzie zamkniętym, na której rywalizowali zawodnicy miała dystans 1500 m i przebiegała przez polanę startową. Dzięki temu została stworzona możliwość obserwowania walki biegaczy.

W biegu kobiet na dystansie 3 km najlepsze - 16 miejsce wśród startujących zawodniczek UMK zajęła Klaudyna Kubińska. Na dystansie dwa razy dłuższym 54 lokatę wywalczyła Paulina Żuchowska. Reprezentanci Naszego uniwersytetu rywalizowali w biegu mężczyzn na dystansie 4,5 km oraz 9 km. W pierwszym z nich wysoki wynik uzyskał Patryk Prowancki (49 lokata), a w drugim – Mikołaj Zięba (19 miejsce) . W klasyfikacji typów uniwersytetów kobiety uplasowały się na bardzo dobrym 5 miejscu w kraju, ich koledzy – 6. W klasyfikacji OPEN,  kobiety 12 lokata , mężczyźni 17.

Po zmaganiach indywidualnych do startu stanęły sztafety mieszane, które w liczbie 22 rywalizowały w formule 4 x 1500 m. Toruńskie sztafety uplasowały się na 12 i 18 miejscu.

Akademickie Mistrzostwa Polski w biegach przełajowych zorganizowali: Klub Uczelniany AZS Politechniki Białostockiej oraz Klub Środowiskowy AZS Województwa Podlaskiego. Patronat nad sportowym wydarzeniem objęli między innymi: Burmistrz Supraśla, Marszałek Województwa Podlaskiego, Rektor Politechniki Białostockiej.

Reprezentację UMK podczas Akademickich Mistrzostw Polski poprowadził trener sekcji biegów przełajowych – Michał Wasielewski.