Akademickie Mistrzostwo Polski dla koszykarek Uniwersytetu

fot. https://www.facebook.com/ampkosz3x3

Wielkiego wyczynu dokonały studentki podczas AMP w koszykówce 3x3 w Wilkasach. Na boiskach plenerowych położonych na terenie ośrodka AZS, po kapitalnej walce zwyciężyły w klasyfikacji generalnej kobiet, co skutkowało również złotem w klasyfikacji Uniwersytetów.

Jest to jeden z największych sukcesów w wieloletniej historii startów zawodniczek Uniwersytetu w AMP. Poprzednio bez wątpienia największym osiągnięciem było zdobycie przez drużynę w 2006 roku w Łodzi tytułu Mistrza Polski Szkół Wyższych w Streetbaskecie (w składzie: Maksel, Zaniewska, Dobrzyniewicz, Mrówka i Kieda). Młodsze koleżanki: Marta Wieczyńska, Aleksandra Pszczolarska, Łucja Grzenkowicz i Justyna Michalak postanowiły dorównać wyczynowi sprzed 16 lat podczas tegorocznego turnieju, rozegranego w dniach 7-9 czerwca.

Drogę do sukcesu rozpoczęliśmy przekonującymi zwycięstwami w fazie grupowej, w której pokonaliśmy kolejno: Akademię Górniczo-Hutniczą Kraków (21:3), Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego Warszawa (15:8), Akademię Wychowania Fizycznego Warszawa (16:5), niestety zdarzyła się jedyna minimalna porażka z ubiegłorocznym Akademickim Mistrzem Polski Politechniką Gdańsk (8-10). Przegrana nieco utrudniła drogę na szczyt, ale wiara w swoje siły i chęć dokonania czegoś historycznego sprawiły, że koszykarki niesione dopingiem swoich kolegów do końca turnieju z ogromną przewagą kończyły pojedynki rozgrywane systemem pucharowym.

W 1/8 finału pokonujemy Państwową Wyższą Szkołę Zawodową Leszno 19:8, w 1/4 finału ogrywamy Uniwersytet Marii Curie- Skłodowskiej 17:7. W półfinale na naszej drodze stanął Uniwersytet Gdańsk, który musiał uznać wyższość torunianek 16:8. Mecz finałowy transmitowany przez telewizję z Uniwersytetem Medycznym Łódź zakończył się wybuchem euforii i tańcem radości zawodniczek wraz z trenerem, gdyż na tablicy wyników było 17:10 dla Torunia.

O podsumowanie turnieju poproszono Martę Wieczyńską: nie czułyśmy się faworytkami tego turnieju, ale przyjechałyśmy tu by walczyć o jak najwyższe cele. Byłyśmy bardzo skupione i stopień po stopniu dochodziłyśmy do tego najważniejszego meczu. Co prawda w grupie przegrałyśmy z Politechniką Gdańską, ale to był dla nas taki zimny prysznic, by następnego dnia od rana wstać i walczyć.

W pierwszym dniu zawodów jako atrakcję organizatorzy przeprowadzili Skills Challange, w którym bezkonkurencyjne okazały się również nasze koszykarki. W finale toru przeszkód połączonego z koniecznością oddawania celnych rzutów spotkały się Marta Wieczyńska i Ola Pszczolarska. Ostatecznie wygrała ta ostatnia. Jakby tego było mało na zakończenie Mistrzostw Łucja Grzenkowicz została jednogłośnie wybrana MVP Mistrzostw. Studentki-koszykarki Uniwersytetu prowadzone przez mgr Piotra Dobrolubow zgarnęły wszystkie możliwe nagrody.

Dziękujemy za pomoc ze strony ekstraklasowego zespołu Energa Toruń. Cieple słowa kierujemy ku Zarządowi Klubu oraz trener Emilii Tłumak. Nasz sukces jest również Waszym, wszak Ola, Marta i Łucja są uczestniczkami Programu kariery dwutorowej student-sportowiec prowadzonej przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, jako wsparcie dla wybitnych sportowców, którzy z dobrym skutkiem łączą sport  z nauką.

Klasyfikacja końcowa

1. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu