strona www Narodowej Reprezentacji Akademickiej
Kontakt ul. Św. Józefa 17, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 49 56
e-mail: ucs-sekretariat@umk.pl

Alicja Śliwicka akademicką mistrzynią Polski

Zdjęcie ilustracyjne
fot. Walusza Fotografia

Znakomity występ odnotowała indywidulanie studentka UMK oraz drużyna Uniwersytetu podczas Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które rozegrano w dniach 14-16 maja 2021 r. w Chorzowie. Turniej zgromadziła blisko 300 studentów i studentek z 41 uczelni z całej Polski.

W turnieju kobiet znakomite zawody zagrała Alicja Śliwicka, która bardzo pewnie pokonywała swoje przeciwniczki. Po serii ośmiu zwycięstw z rzędu, Alicja pozwoliła sobie na remis w ostatniej rundzie, kiedy już miała zapewniony złoty medal w klasyfikacji generalnej oraz klasyfikacji uniwersytetów. Alicja zdobyła aż 8,5 pkt z 9 partii, czym zdeklasowała resztę stawki.

Blisko medalu w klasyfikacji Uniwersytetów była także Monika Rykała, która przez cały turniej utrzymywała się na wysokiej pozycji. Niestety przez gorszą punktację pomocniczą zajęła ona pechowe, czwarte miejsce zdobywając 6,5 pkt z 9 partii. Dobrą grę zaprezentowała też Aleksandra Dąbrowska, jednak gorszy drugi dzień turnieju nie pozwolił jej włączyć się do walki o wyższe lokaty.

 

Turniej mężczyzn miał silną i wyrównaną obsadę, jednak trzeba przyznać, że w poprzednich latach w stawce występowała większa liczba zawodników posiadających tytuły międzynarodowe (arcymistrza oraz mistrza międzynarodowego). Niemniej przebieg zawodów pokazał, że rankingi "nie grają", a wręcz przeciwnie - czasami były bardzo mylące, gdyż pozornie słabsi rywale reprezentowali naprawdę dobry poziom gry. Po pierwszym dniu zawodów w czołówce znajdował się Mateusz Brzeziński, który był blisko srebrnego medalu w klasyfikacji uniwersytetów, lecz po porażce w ostatniej rundzie spadł na dalszą lokatę, kończąc zawody z dorobkiem 6 pkt z 9 partii. Taki sam wynik uzyskali Wiktor Kwiatkowski oraz Piotr Śnihur, którzy zaprezentowali bardzo solidny poziom, jednak zabrakło im szczęścia w partiach z wyżej notowanymi przeciwnikami. Z kolei Patryk Paziak zdobył 5 pkt a Dominik Sujkowski 4,5 pkt, pokonując na swojej drodze wyżej notowanych rywali.

 

Przystępując do turnieju drużynowego byliśmy umiarkowanymi optymistami. Z jednej strony wszyscy zawodnicy prezentowali dobry poziom gry, jednak w stawce znajdowało się wiele bardzo groźnych i wyrównanych drużyn. Sam przebieg turnieju był dla nas bardzo dobry. Czuć było, że drużyna jest bardzo stabilna. Nigdy nie zdarzyło się abyśmy przegrali tylko w dwóch meczach i to w dodatku w minimalnym wymiarze (2,5-3,5). Porażek należy unikać, jednak zbieranie małych punktów także jest bardzo ważne, co miało wymierny wpływ na kształt tabeli końcowej. Dzięki bardzo wysokim zwycięstwom nad takimi drużynami jak Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Politechnika Śląska w Gliwicach czy Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, nasz dorobek punktowy był bardzo okazały i do końcowej fazy turnieju przystępowaliśmy z dużymi szansami na medale. Niestety pechowo zremisowany pojedynek z Uniwersytetem Gdańskim sprawił, że w przedostatniej rundzie musieliśmy zmierzyć się z silną Politechniką Wrocławską (która w ostatecznym rozrachunku zajęła drugie miejsce). Pojedynek był bardzo zacięty, jednak nie udało nam się wykorzystać swoich szans i po minimalnej porażce czekał nas mecz o wszystko. Zmierzyliśmy się w nim z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, który był naszym bezpośrednim rywalem w kategorii Uniwersytetów. Mecz okazał się bardzo wyrównany, przez dłuższy czas wydało się, że grozi nam porażka, jednak ostatecznie udało się wywalczyć w tym spotkaniu „zwycięski remis”.

Dzięki podziałowi punktów w ostatnim udało nam się zachować 3. miejsce na podium w kategorii uniwersytetów, oraz siódme miejsce w klasyfikacji generalnej.

pozostałe wiadomości