Akademickie Mistrzostwa Polski w wioślarstwie na 5!

15 maja 2021 r. na torze regatowym w Brdyujściu odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w wioślarstwie. Uczestniczyła w nich 6-osobowa reprezentacja Uniwersytetu Mikołaja Kopernika pod opieką mgr Hanny Szewczyk.

W sesji przedpołudniowej odbyły się przedbiegi będące kwalifikacją do późniejszych finałów. O awansie do poszczególnych finałów decydowały czasy uzyskane przez zawodniczki i zawodników. Wszystkie biegi odbywały się na dystansie 1000m. Pierwsze na starcie stanęły jedynkarki (10 osad) a wśród nich Katarzyna Malinowska i Patrycja Domalska z UMK. Pierwsza z nich uzyskując czas 4:16,25 awansowała do finału A a druga z czasem 4:17,21 do finału B. Po jedynkach kobiet na starcie stanęli mężczyźni (25 osad). W tej konkurencji wystartowało dwóch studentów : Mateusz Pawlak i Michał Januszewski. Mateusz z czasem 3:37,98 awansował do finału A a Michał uzyskując czas 3:51,40 wszedł do finału B. W tej sesji na starcie stanęły jeszcze dwie nasze osady w kategorii dwójki podwójnej kobiet (13 osad). Debel w składzie: Katarzyna Malinowska i Agata Zielepuha awansował do finału A z czasem 3:46,20 natomiast dwójka w składzie: Joanna Janeczek i Patrycja Domalska uzyskując czas 3:54,16 weszły do finału B.

Finały rozpoczęli panowie w konkurencji jedynek. Michał Januszewski płynący w finale B do mety dopłynął 4 z czasem 3:48,40. Dało do 10 miejsce w tej konkurencji. W finale A startował Mateusz Pawlak i po zaciętej walce z czasem 3:31,93 zdobył brązowy medal. Srebrny medalista z AWF Wrocław wyprzedził Mateusza tylko o 0,69s. Po mężczyznach na starcie stanęły kobiety w konkurencji dwójek podwójnych. Płynące w finale B Joanna Janeczek i Patrycja Domalska wygrały swój bieg z czasem 3:51,46 i w konkurencji debli ostatecznie zajęły 7 miejsce. Po nich do boju ruszyły osady w finale A. Zawodniczki UMK Katarzyna Malinowska i Agata Zielepuha po ciekawym biegu na metę dopłynęły na 3. miejscu zdobywając brązowy medal i uzyskując czas 3:41,28. Kasia i Agata powtórzyły swój wynik sprzed dwóch lat. Po godzinie od startu w dwójce Katarzyna Malinowska znowu zameldowała się na starcie w finale A jedynek. To był już 4 bieg Kasi w tym dniu i niestety nie starczyło sił na walkę o lepsze miejsce niż 6. z czasem 4:28,59.Płynąca w finale B Patrycja Domalska wygrała swój bieg uzyskując czas 4:15,17 i 7. miejsce w końcowej klasyfikacji.

W klasyfikacji drużynowej reprezentacja UMK zajęła 5. miejsce. W zawodach brało udział 16 uczelni jednak dwie nie zostały sklasyfikowane w punktacji drużynowej ponieważ wystawiły swoje osady tylko w jednej konkurencji. Dwa lata temu  zajęliśmy 12 miejsce więc w tym roku poprawa jest bardzo duża.

Patrycja Domalska (WFiNS) jest zawodniczką klubu Gopło Kruszwica a pozostali studenci: Katarzyna Malinowska (WNBiW), Agata Zielepuha (WNoPiB), Joanna Janeczek i Michał Januszewski (WPiA) ,Mateusz Pawlak (WMiI)) to zawodnicy klubu AZS UMK Toruń. Wszyscy zawodnicy tego klubu są również uczestnikami Programu kariera dwutorowa student-sportowiec.