Srebro dla studentów UMK w Pucharze Świata w Zagrzebiu

Miniony długi weekend majowy owocował w wiele sportowych emocji. Nie zabrakło ścigania osad wioślarskich. W sobotę 1 maja odbył się Puchar Świata w Zagrzebiu.

Polskie osady zdobyły trzy srebrne medale. Były to: dwójka podwójna mężczyzn, czwórka podwójna mężczyzn i czwórka bez sternika. Wśród nich nie mogło zabraknąć studentów-sportowców z Programu kariery dwutorowej UMK  Toruniu – Mirosława Ziętarskiego i Fabiana Barańskiego, uczestników projektu MNiE Narodowa Reprezentacja Akademicka.

Mirosław Ziętarski wraz z Mateuszem Biskupem (M2x) rozpoczęli swoją rywalizację w Pucharze od półfinału, w którym uplasowali się tuż za reprezentacją Francji. Wyniki 06:23.33 dał im pewny start w finale A. W nim historia się powtórzyła.  Francuzi triumfowali czasem 06:12.79, nad reprezentantami Polski, którzy wpłynęli na metę na drugim miejscu (06:15.39). Brązowy medal wywalczyli Szwajcarzy z czasem 06:17.81.

Puchar w Zagrzebiu okazał się szczęśliwy również dla Fabiana Barańskiego – studenta Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej na kierunku turystyka i rekreacja, reprezentującego Polskę w męskiej czwórce podwójnej w składzie z Dominikiem Czają, Wiktorem Chablem, Szymonem Pośnikiem. Polska osada od samego początku objęła prowadzenie, by na ostatnich metrach stoczyć emocjonujący bój z reprezentacją Estonii, której wyższość musieli uznać na mecie. Zawodnicy uzyskali imponujący czas 05:49.03, tym samym student UMK – Fabian Barański wywalczył trzecie srebro dla reprezentacji Polski w Pucharze Świata w Zagrzebiu. O brązowym medalu zdecydował fotofinisz - Niemcy (05:49.65) minimalnie wyprzedzili reprezentantów USA (05:49.76).

Mirosław Ziętarski – student Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie, na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne to bardzo utytułowany zawodnik. W swojej karierze może pochwalić się takimi osiągnięciami jak mistrzostwo Europy (Lucerna 2019) czy srebrny i brązowy medal Mistrzostw Świata (2017 i 2019). Zawodnik AZS UMK Toruń na Igrzyskach Olimpijskich zadebiutował w 2016 roku w Rio de Janeiro. Mirosław Ziętarski wystąpił wówczas w czwórce podwójnej razem z Mateuszem Biskupem, Wiktorem Chablem i Dariuszem Radoszem. W eliminacjach zajęli drugie miejsce, co pozwoliło awansować do finału. Tam uplasowali się na czwartej pozycji, tracąc do medalowej pozycji 1,44 sekundy.

Fabian Barański to polski wioślarz mogący pochwalić się m.in. mistrzostwem Europy (2019) jak również tytułem Vice-Mistrza Świata (2019). Na co dzień student Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej reprezentuje barwy WTW Włocławek.