strona www Narodowej Reprezentacji Akademickiej
Kontakt ul. Św. Józefa 17, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 49 56
e-mail: ucs-sekretariat@umk.pl

Amerykański sen Jakuba Lewandowskiego

Zdjęcie ilustracyjne
fot. nadesłana

Choć miniony rok to wielki sprawdzian dla całej społeczności akademickiejstudenci-sportowcy jednak nie osiedli na laurach! Student Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych, kierunku Sport i Wellness – Jakub Lewandowski zdążył podbić światową czołówkę hokeja na lodzie. Dziś przybliżymy tę historię ze sporą dawką sportowych emocji, a kolejne będzie można śledzić na uruchomionym właśnie kanale Instagram

Sportowe emocje na Instagramie – nowy kanał informacyjny funkcjonujący w przestrzeni akademickiej, którego celem będzie przybliżenie życia codziennego studentów-sportowców. Doświadczenia sportowe, sięgające wyżyn sportu zawodowego to okazja do bliższego poznania studentów-sportowców Uniwersytetu, którzy w pogoni za formą sportową często podróżują do ciekawych miejsc. Ich codzienne życie podyktowane jest wieloma wyrzeczeniami, których owoc widzimy podczas zmagań sportowych – a jak naprawdę wygląda droga do sukcesu? 

Sezon 2019/2020 zaczął się dla studenta UMK wyjątkowo. Kiedy Scott Owens, główny trener i dyrektor Sioux Falls Stampede ogłosił ostateczny skład na sezon wszystko stało się jasne. Jakub Lewandowski wszedł w skład jednej z najlepszych drużyn juniorskich na świecie. Od 26 września 2019 roku stał się częścią zespołu, gdzie prezentował swoje umiejętności przed 400 skautami, wśród których, bez wyjątku byli przedstawiciele wszystkich klubów NHL.  United States Hockey League – bo o niej mowa, to najwyższa Amerykańska Liga Juniorska Hokeja na lodzie. Uczestniczą w niej najlepsi gracze w wieku 16 - 21 lat. USHL jest ligą o charakterze amatorskim co pozwala uczestnikom rywalizować w hokeju akademickim NCAA. Głównym laurem rozgrywek jest Clark Cup

Jedną z najpiękniejszych chwil Jakuba Lewandowskiego w United States Hockey League był luty 2020 r., w którym to Jakub zdobył swoją 10 bramkę w lidze.  Z trybun zwycięstwo jego drużyny oklaskiwała oszałamiająca jak na juniorskie rozgrywki liczba 10 678 kibiców – to trzeba zobaczyć i usłyszeć.  Sioux Falls Stampede z Lewandowskim w składzie podejmowali w nocy z 15-16 lutego 2020 zespół Des Moines Buccaneers. Polak w 11. minucie otworzył wynik spotkania, przejął krążek w tercji ataku i strzałem z okolicy punktu wznowień, pokonał stojącego w bramce "Korsarzy" Jamesa Durhama. Cały mecz zespół Stampede wygrał 5:2. Lewandowski został wyróżniony jako trzecia gwiazda spotkania. Mecz z trybun oglądał komplet widzów. 

Jakub Lewandowski to wychowanek toruńskiego klubu hokejowego – MKS Sokoły.  
W tym czasie trzykrotnie sięgnął wraz z drużyną po Mistrzostwo Polski. Był reprezentantem Polski w kadrze U18 i U20. Swoją międzynarodową przygodę rozpoczął w Czechach, gdzie wraz z klubem zdobył Vice-mistrzostwo kraju. Pandemia Covid-19 przerwała rozgrywki ligowe a także jego amerykańską przygodę. Pan Jakub jednak z nadzieją patrzy w przyszłość. Aktualnie przygotowuje się do nowego sezonu, gdzie wraz z czeskim klubem HC Vitkovice Ridera będzie wznawiał rozgrywki ligowe. Jednak amerykański sen się nie kończy! Pan Jakub chciałby spróbować swoich sił w NCAA.

pozostałe wiadomości