Studenci-sportowcy w gronie stypendystów Ministra

Zdjęcie ilustracyjne

Laureatki tytułu najlepszego studenta-sportowca UMK Patrycja Lorkowska studentka kierunku sport i wellness oraz Katarzyna Ekwińska studentka architektury wnętrz znalazły się obok 22 innych studentów Uniwersytetu wyróżnionych stypendiami Ministra Edukacji i Nauki na rok akademicki 2020/2021.

Jak czytamy w komunikacie ministerstwa rektorzy uczelni przedstawili Ministrowi aż 890 wniosków o przyznanie stypendium za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe. Do merytorycznego rozpatrzenia wniosków został powołany Zespół doradczy do oceny wniosków. Wnioski zostały ocenione przez Zespół metodą punktową, w ramach poszczególnych dziedzin nauki i sztuki. Spośród 861 wniosków spełniających warunki otrzymania stypendium – Minister Edukacji i Nauki wyłonił grupę 362 studentów, którym przyznał stypendium.

W tej grupie znalazła się Patrycja Lorkowska najlepsza studentka-sportowiec ubiegłego roku akademickiego. Zawodniczka Toruńskiego Klubu Kolarskiego Pacyfic jest wszechstronną i utalentowaną kolarką, która zdobywa tytuły mistrzowskie i medale Mistrzostw Polski w kategorii wiekowej U-23 w kolarstwie przełajowym, torowym w konkurencjach olimpijskich i nie olimpijskich oraz w seniorskich Mistrzostwach Polski w jeździe indywidualnej na czas. Patrycja Lorkowska z powodzeniem startuje również w zawodach zagranicznych torowej serii Grand Prix. Ukoronowaniem sezonu 2020 były znakomite występy studentki Uniwersytetu podczas Młodzieżowych Mistrzostw Europy, rozegranych w październiku na włoskim welodromie w Fiorenzuoli. Patrycja Lorkowska wraz z koleżanką z kierunku sport i wellness Anną Sagan wywalczyły brązowy medal europejskiego czempionatu w wyścigu drużynowym na dochodzenie, a wspólnie z koleżanką z reprezentacji Polski Wiktorią Pikulik zdobyły kolejny brązowy medal w Madisonie.

W gronie stypendystów znalazła się Katarzyna Ekwińska. Studentka architektury wnętrz obok osiągnięć na polu naukowym i artystycznym może się poszczycić znakomitymi wynikami sportowymi w tym tytułem najlepszej studentki-sportowca UMK roku akademickiego 2016/2017.  Zawodniczka w 2020 roku zdobyła dwa medale Mistrzostw Polski w dyscyplinie wspinaczka sportowa. Katarzyna Ekwińska tryumfowała wśród seniorek w konkurencji prowadzenie. W konkurencji bouldering studentka Uniwersytetu stanęła na drugim miejscu seniorskiego podium. Katarzyna Ekwińska jest multimedalistką Akademickich Mistrzostw Polski.