UMK w gronie największych uczelni sportowych

fot. MNiSzW

28. grudnia Minister Edukacji i Nauki zatwierdził listę uczelni zakwalifikowanych do realizacji II edycji projektu Narodowa Reprezentacja Akademicka. Uniwersytet znalazł się w pierwszej 10. uczelni kształcących największą liczbę studentów-sportowców. Program ministerstwa wspiera proces kształcenia studentów-sportowców. Uczelnie otrzymują dofinasowanie na organizację dodatkowych zajęć dydaktycznych dla studentów-sportowców realizujących karierę dwutorową.

W UMK programem objęto 20. studentów-sportowców spośród bez mała 60. zawodniczek i zawodników zakwalifikowanych do uniwersyteckiego programu kariery dwutorowej. W ten sposób nasza uczelnia została niekwestionowanym liderem w kształceniu wybitnych sportowców i największym beneficjentem wśród uniwersytetów, z budżetem programu w kwocie 396 000,00 zł. Za UMK znalazły się kolejno uniwersytety z Pomorza i Kujaw – Uniwersytet Gdański (9 studentów-sportowców) i Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (7 studentów-sportowców) oraz na 4. miejscu lubelski Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej (7 studentów-sportowców).

W rankingu wszystkich 38. uczelni, które zakwalifikowano do realizacji projektu MNiSzW toruński uniwersytet uplasował się na 6. miejscu. Największymi beneficjentami projektu są akademie wychowania fizycznego, odpowiednio w Katowicach (179 osób), Gdańsku (33 osoby), Krakowie (31 osób). UMK wyprzedziły tylko WSG w Bydgoszczy (31 osób) i Politechnika Opolska (30 osób).

Zgodnie z warunkami udziału do kształcenia w projekcie Narodowej Reprezentacji Akademickiej zostali zakwalifikowani studenci studiów stacjonarnych, zawodnicy szkolenia olimpijskiego, medaliści igrzysk olimpijskich, igrzysk europejskich, mistrzostw świata seniorów i mistrzostw Europy seniorów, uniwersjad i akademickich mistrzostw świata i studenci sportowcy posiadający klasy sportowe – mistrzowską międzynarodową  i mistrzowską. W tym gronie znalazło się troje wioślarzy, którzy uzyskali kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie w Tokio – Katarzyna Zillmann, Fabian Barański i Mirosław Ziętarski. Zawodnicy reprezentujący najwyższy poziom sportowy, legitymujący się mistrzowskimi lub międzynarodowymi mistrzowskimi klasami sportowymi to: Paulina Grzella, Jakub Jankowski, Oskar Steich, Barbara Streng – wioślarstwo; Adrian Brzeziński, Kinga Gacka, Mateusz Grzelak – lekka atletyka; Karolina Karasiewicz, Patrycja Lorkowska, Anna Sagan – kolarstwo; Bartosz Grabowski, Julia Walczak – kajakarstwo; Łucja Grzenkowicz, Marta Wieczyńska – koszykówka; Aneta Rygielska – boks; Jakub Prokurat – hokej na lodzie; Szymon Śmiegiel – judo.