Awans Uniwersytetu w klasyfikacji Akademickich Mistrzostw Polski

W Uniwersyteckim Centrum Sportowym odbyło się coroczne podsumowanie sportowego roku akademickiego 2017/2018. Sezonu udanego pod względem sportowym, zakończonego awansem w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski, klasyfikacji w typie uczelni oraz w klasyfikacji medalowej. W dniu 20.06.2018 roku Prorektor ds. Studenckich i Polityki Kadrowej nagrodził najlepszych reprezentantów Uniwersytetu, medalistów Akademickich Mistrzostw Polski. Prof. Andrzej Sokala złożył również podziękowania tegorocznym absolwentom, którzy występowali w barwach Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Gratulacje spłynęły na ręce trenerów i opiekunów tegorocznych medalistów Akademickich Mistrzostw Polski.

W kończącym się roku akademickim Uniwersytet uplasował się na 28. miejscu w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski, a zdobyte 1115 punktów zapewniło 11. lokatę pośród uniwersytetów*. Akademicy zdobyli łącznie dziewięć medali: 3 złote, 4 srebrne i 2 brązowe krążki, co dało 16. lokatę w klasyfikacji medalowej i czwartą pośród uniwersytetów. Tegoroczne zmagania w AMP toruński Uniwersytet skończył niewątpliwym sukcesem, poprawiając swoją pozycję rok do roku w klasyfikacji generalnej o 7 pozycji, jednocześnie trafiając do pierwszych 18% wszystkich sklasyfikowanych polskich uczelni. W klasyfikacji medalowej zanotowano awans z 21. na 16. miejsce.

Akademicy punktowali drużynowo zdobywając najwyższe laury zarówno w klasyfikacji generalnej jak i w kategorii uniwersytetów. Najbardziej utytułowaną w tym sezonie jest sekcja ergometru wioślarskiego – podwójni drużynowi złoci medaliści. Brązowy medal AMP i złoto w kategorii uniwersytetów zdobyła sekcja wspinaczki sportowej. Najwyższy laur w kategorii uniwersytetów wywalczyli tenisiści stołowi. Czwarte miejsca w kategorii uniwersytetów zajęły sekcje: jazdy konnej, lekkiej atletyki w biegach przełajowych, wioślarska i karate WKF.

Najlepszą zawodniczką Akademickich Mistrzostw Polski bez wątpienia jest Katarzyna Ekwińska, która rozbiła bank z medalami podczas mistrzostw we wspinaczce sportowej. Studentka Wydziału Sztuk Pięknych zdobyła aż pięć indywidualnych medali oraz dwa drużynowo. Reprezentantka UMK w Toruniu stawała na najwyższym stopniu podium w bulderingu i wspinaczce na trudność – klasyfikacja generalna i klasyfikacja uniwersytetów. Najniższym stopniu w kategorii uniwersytetów we wspinaczce na czas. Lekkoatleta Adrian Brzeziński wrócił z AMP z trzema medalami. Student Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska dwa złote krążki wywalczył w biegu na 200 m (klasyfikacja generalna i klasyfikacja uniwersytetów), a srebrny, uniwersytecki na 100 m. Nasz najbardziej utytułowany wioślarz – Mirosław Ziętarski – podczas mistrzostw w ergometrze wioślarskim zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Student Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych uplasował się tym samym na pierwszym miejscu w kategorii uniwersytetów. Podobnym łupem AMP może pochwalić się Tomasz Olszewski, zdobywca laurów w jeździectwie, kategoria skoki profi, na co dzień student Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania. Brązowe medale klasyfikacji generalnej AMP wywalczyli wioślarze Patryk Przekopski – jedynka oraz Robert Fuchs – ergometr wioślarski. Akademicy odpowiednio w kategorii uniwersytetów zostali nagrodzeni złotym i srebrnym medalem, Panowie studiują na wydziałach Politologii i Studiów Międzynarodowych oraz Biologii i Ochrony Środowiska. Srebro podczas Akademickich Mistrzostw Polski zdobyli przedstawiciele sportów walki Anna Załęcza z Wydziału Nauk o Ziemi w Judo oraz Nataniel Gębicki, student Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych, w  karate WKF. Medale z najcenniejszego kruszcu w kategorii uniwersytetów wywalczyła drużyna tenisistów stołowych w składzie Damian Węderlich, Kacper Makowski, Wojciech Gronowski – pierwszy z Wydziału Nauk Humanistycznych, pozostała dwójka z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania. Historycznym sukcesem zakończyły się Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS w Boccia, z których Grzegorz Kapelak – Wydział Matematyki i informatyki – wrócił ze statuetką za trzecie miejsce w klasyfikacji indywidualnej.  Podobny wydźwięk miał sukces studentki Wydziału Filologicznego Edyty Stark, która zajęła drugie miejsce w swojej kategorii wagowej w konkurencji trójboju siłowego. Listę medalistów zamyka Adam Lewandowski z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych, zdobywca brązu na 100 m w typie uniwersytetów.

Medalistom oraz trenerom i opiekunom sekcji dziękujemy za wiele pozytywnych sportowych emocji, gratulujemy sukcesów i życzymy sobie i Wam równie udanego sezonu 2018/2019.

* W ramach AMP prowadzone są klasyfikacje generalna – wszystkich uczelni oraz klasyfikacje poszczególnych typów uczelni. UMK w Toruniu należy do typu uniwersytety. Podobnie prowadzone są punktacje indywidualne, gdzie zdobywa się medale w klasyfikacji generalnej i w typie uczelni. Zwycięzca zawodów jest najlepszym zawodnikiem w danym typie uczelni.