Jedziemy na półfinał AMP w siatkówce!

Zespoły kobiecy i męski wywalczyły awans do półfinału AMP w siatkówce, zajmując premiowane miejsca w Akademickich Mistrzostwach Pomorza i Kujaw.

W dniu 21 stycznia odbył się drugi, ostatni turniej w ramach Akademickich Mistrzostw Pomorza i Kujaw w piłce siatkowej kobiet, w którym udział wzięły cztery uczelnie. Drugi rok najlepszym zespołem okazały się  siatkarki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu . W obu turniejach straciły zaledwie jednego seta z zespołem WSG Bydgoszcz. Przeciwniczki postawiły w nim twarde warunki, szczególnie, że zespół z Bydgoszczy opiera się na sześciu siatkarkach Pałacu Bydgoszcz w tym trzech reprezentantkach Polski, które niedawno walczyły o Igrzyska Olimpijskie.

Drużyna UMK w Toruniu zagrała w składzie: Joker Świecie -Adrianna Kukulska, Patrycja Tomczyk, Oriana Miechowicz, Aleksandra Żurawska. Budowlani Toruń – Daria Dąbrowska, Iwona Zuzel, Paulina  Berlinska, Karolina Ogorek, Aleksandra Szymczak, Weronika Gierszewska, Julia Klisiak. AZS UMK Toruń –  Magdalena Piepiorka, Alina Krawczyk, Oliwia Zarębska, Kinga Ratajczak  i Patrycja Raźniewska. Zespół trenuje pod okiem Joanny Kaczmarek.

Długa droga naszych siatkarzy do półfinału AMP  w siatkówce zaczęła się na bydgoskiej hali CEFKiS Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Pierwszym przeciwnikiem Torunian był Uniwersytet Techniczno-Przyrodniczy, który pozwolił odpowiednio rozpędzić maszyny akademików tego dnia. Po początkowych problemach z ustabilizowaniem gry, UMK zaczęło grać „swoje” co pozwoliło, po utracie pierwszego seta, wygrać dwa kolejne.

Kolejnym przeciwnikiem była Wyższa Szkoła Gospodarki. Niektórzy mogliby nazwać ten mecz „spacerkiem”, jednak siatkarze AZS nie chcieli nikogo lekceważyć. Starannie i metodycznie punktowali oponentów pozwalając sobie na kilka bardzo widowiskowych rozegrań. Bez straty seta reprezentanci uczelni czekali na najtrudniejszy mecz.

Przyszedł czas zmierzyć się z gospodarzami, Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego, który do tej pory nie oddał jednego seta w turnieju. To oznaczało jedno – walkę! To właśnie do UKW w większości należała inicjatywa w pierwszej partii. Drużyna UMK w Toruniu regularnie doprowadzała do remisu jednak Bydgoszczanie potrafili odskoczyć. W drugiej części to Toruń wypracował sobie 4-5 punktową przewagę. Jednak w ostatniej fazie seta przewaga zaczęła topnieć. Kilka błędów własnych, niezdecydowana gra w kontrze odebrały akademikom szansę na tie-breaka.

Mimo porażki w ostatnim meczu, siatkarze UMK w Toruniu zadowoleni są ze zdobyczy punktowej. W porównaniu do poprzedniego, historycznego sezonu udało się wywalczyć o wiele więcej w pierwszym etapie rozgrywek. Nikt nie mówi o sukcesie. Drużyna chce dokończyć pracę podczas drugiego turnieju AMPiK w Toruniu.

W środę (22.01) odbył się drugi turniej Akademickich Mistrzostw Pomorza i Kujaw, który rozstrzygał sprawę awansu do półfinałów głównych rozgrywek. Siatkarze AZS mieli już dogodną sytuację po pierwszym turnieju, jednak Torunianie nie chcieli patrzeć na tabele i mierzyli w pełną pulę punktową.

Od początku zadanie nie było łatwe. Pierwszym przeciwnikiem był wymagający Uniwersytet Techniczno-Przyrodniczy. Akademikom ciężko było dobrze wejść w mecz w poprzednim spotkaniu z UTP. Tym razem UMK w Toruniu wrzucił najwyższy bieg od samego początku. Po początkowych problemach i utrzymywaniu się wyrównanego wyniku, udało się wygrać seta i w kolejnym zdominować przeciwnika i przejść do kolejnego spotkania.

Następnym przeciwnikiem była Wyższa Szkoła Gospodarki. Spotkanie to było okazją dla drugiego składu, który również zaprezentował dobry poziom, bawiąc się siatkówką i bez straty seta dołożył kolejne zwycięstwo.

Przyszedł czas na wyrównanie rachunków z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego, który odebrał nam zwycięstwo podczas pierwszego turnieju. Siatkarze UMK w Toruniu od samego początku weszli w mecz z nastawieniem na walkę i chęć wyjścia z własnej hali z 3 zwycięstwem. Rezultatem była rewelacyjna gra w obronie i asekuracja, mocny atak, agresywna zagrywka.

Wszystkie te ułamki spowodowały dużą przewagę punktową w każdym secie. Bilans 3-0 na własnej hali stał się faktem, siatkarze UMK w Toruniu, trenowani przez Michała Tyburskiego, w świetnym stylu zdobyli zasłużony awans.

Reprezentacje Uniwersytetu rozpoczynają przygotowania do występu w półfinałach w Poznaniu, gdzie celem jest powtórka z poprzedniego sezonu – awans na finały rozgrywek.