Sportowo na 6, organizacyjne na medal

Szóste miejsce zajęli reprezentanci UMK w półfinale A Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu mężczyzn, którego nasz Uniwersytet był gospodarzem.

Zawody, które rozegrano od 23 do 26 stycznia na dwóch toruńskich arenach: w Uniwersyteckim Centrum Sportowym oraz w hali Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII LO, przyciągnęły aż 198 zawodników, broniących barw 16 polskich uczelni.

W półfinale zagrali reprezentanci naszego Uniwersytetu, którzy ostatecznie w klasyfikacji zajęli wysokie 6. miejsce. W drodze do małego finału podopieczni trenera Wojciech Barczka rozegrali trzy mecze grupowe. Pierwszy dzięki bramce Miłosza Sadowskiego wygrali z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym ze Szczecina. W kolejnym meczu trudne warunki akademikom postawiła Państwowa Uczelnia im. Stanisława Staszica z Piły – spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem. Przed ostatnim meczem zawodnicy toruńskiego AZS mieli szansę na pierwsze miejsce w grupie i teoretycznie słabszego przeciwnika w fazie ćwierćfinałowej. Pomimo prowadzenia akademików 2:0 za sprawą bramek Jana Myszki i Roberta Stolarskiego, przeciwnicy z AWF Poznań wykorzystali nieuwagę i w ciągu jednej minuty doprowadzili do remisu 2:2. Drużyna Uniwersytetu po remisie zajęła 2 miejsce w grupie C. W ćwierćfinale zostały rozegrane derby Torunia – UMK Toruń zmierzył się z Kolegium Jagiellońskim – Toruńską Szkołą Wyższą. Niestety zawodnicy ekstraklasy futsalu KJ–WSW rozstrzygnęli spotkanie na swoją korzyść 6:0.

Akademikom pozostała gra o 5. miejsce – mały finał. W pierwszym spotkaniu o miejsca 5–8 z Uniwersytetem Szczecińskim padło aż 11 goli. Dla torunian strzelali: Mateusz Rościszewski – 3 bramki, Jakub Bolin – 2 bramki, Jakub Matczak, Mateusz Rościszewski, Robert Stolarski – po jednym golu. Zespół UMK Toruń zdecydowanie zwyciężył 8:3 i awansował do małego finału.

W meczu o 5. miejsce AZS UMK Toruń zmierzył się z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową z Konina. Na koncie naszych zawodników zanotowano dwa gole Roberta Stolarskiego, zaś po drugiej stronie tablicy widniał wynik 4 zdobytych bramek. Przegrana oznaczała zdobycie 6. miejsca w klasyfikacji generalnej.

Awans do poznańskiego finału wywalczyły 3 zespoły: Kolegium Jagiellońskie – Toruńska Szkoła Wyższa, Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy i Uniwersytet Gdański, które w takiej kolejności zajęły podium. Najlepszym strzelcem okazał się Mikołaj Kreft z UG Gdańsk.

Zespół naszego Uniwersytetu zagrał w składzie: Jakub Bollin, Marek Burak, Bartłomiej Fajfer, Radosław Kuzimkowski, Jakub Matczak, Jan Myszka, Patryk Prowancki, Mateusz Rościszewski, Miłosz Sadowski, Bogdan Sojka, Robert Stolarski, Bartosz Szprenglewski, Paweł Tokarski, Karol Wojciechowski. Trener: Wojciech Barczak.

Półfinał Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu mężczyzn w tym roku po raz pierwszy organizował klub Uniwersytetu AZS UMK Toruń wraz z UMK Toruń, przy współpracy AZS Organizacji Środowiskowej woj. kujawsko-pomorskiego. Tego niełatwego zadania podjęli się studenci naszej uczelni, którzy zorganizowali turniej na bardzo wysokim poziomie. Organizatorzy zebrali gratulacje za profesjonalne przygotowanie wydarzenia, niezwykle szybki przepływ informacji między dwiema halami sportowymi, co owocowało natychmiastowym publikowaniem wyników na dedykowanej zawodom stronie internetowej. Strona społecznościowa wydarzenia dzięki pracy fotografów, grafików i biura prasowego zyskała zupełnie nowy wymiar. Faza finałowa była transmitowana na żywo na facebooku. Obsługa zawodów pod każdym względem stała na bardzo wysokim poziomie. Organizatorzy zebrali gratulacje od uczestników oraz Komisarza Zawodów Roberta Woźniaka.

Główne role organizacyjne wzięli na siebie studenci Wydziału Prawa i Administracji: Mateusz Cisewski – koordynator ds. organizacyjnych, Oliwia Lewandowska – koordynator ds. komunikacji i Mateusz Rybka – koordynator ds. rozliczeń. Prężnie działające biuro prasowe stworzyli: Mateusz Dauszta, Inga Formela, Eryk Jarzynka, Filip Krokos, Bartosz Matlęga, Przemek Wernerowicz. W sekretariatach zawodów skrupulatnie pracowali studenci Wydziału Prawa i Administracji oraz Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych: Mikołaj Dulkowski, Monika Kruszyńska, Karolina Matecka, Julia Przeradzka. O atmosferę zawodów i profesjonalną organizację pobytu zawodników w obiektach mistrzostw dbali: Karolina Błaszak, Daria Deruś, Weronika Jankiewicz, Weronika Miazga, Natalia Oliwkiewicz, Marta Raszczyk, Marta Sienkiewicz, Sonia Synak, Weronika Wójcik.

Studentów podczas organizacji AMP wspomagali: Tomasz Górzyński – zastępca dyrektora UCS ds. sportowych, Marek Karpiński – Prezes AZS OŚ K-P, Jarosław Kosewski – główny księgowy AZS UMK Toruń.

W ceremonii otwarcia i zamknięcia Mistrzostw wzięli udział: dr hab. Dominik Antonowicz, prof. UMK – pełnomocnik rektora ds. organizacji i ewaluacji badań naukowych, Henryk Boś – prezes AZS UMK Toruń, Marek Karpiński – Prezes AZS OŚ K-P, dyrekcja UCS UMK Toruń – Tomasz Górzyński i Krzysztof Wasilkiewicz, Robert Woźniak – komisarz zawodów.