prof. Piotr Błajet nominowany w plebiscycie Osobowość Roku

fot. A. Romański

Mieszkańcy Kujaw i Pomorza, osobno w miastach i powiatach wybiorą Osobowość Roku 2019 w pięciu kategoriach: Kultura, Nauka, Działalność społeczna i charytatywna, Biznes oraz Polityka, samorządność i społeczność lokalna.

W kujawsko-pomorskim plebiscyt prowadzą Gazeta Pomorska, Express Bydgoski i Nowości Dziennik Toruński. Zaszczytne tytuły zostaną przyznane głosami mieszkańców naszego regionu. Kandydatów do wyróżnienia nominuje kapituła pod przewodnictwem redaktorów naczelnych gazet. W kategorii Nauka głosowanie będzie prowadzone w jednym etapie w skali całego województwa, a laureaci będą mieli szansę na zdobycie wyróżnień w skali całej Polski.

W kategorii Nauka został nominowany prof. Piotr Błajet. Dyrektor UCS UMK w Toruniu nominację otrzymał za: działania dla rozwoju naukowych podstaw brydża sportowego, za co otrzymał medal 60-lecia World Bridge Federation oraz za sukcesy badawcze w obszarach pedagogiki zdrowia, pedagogiki sportu i edukacji integralnej.

Prof. dr hab. Piotr Błajet urodził się w 1956 r. w Toruniu. Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie (1979), gdzie również obronił pracę doktorską z fizjologii sportu (1984). Stopień doktora habilitowanego uzyskał na Wydziale Nauk Humanistycznych UMK w Toruniu na podstawie pracy "Ciało jako kategoria pedagogiczna" (2006). Wiosną 2014 r. odebrał z rąk Prezydenta RP nominację profesorską.
W latach 1981-2001 pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego w szkołach różnych szczebli i jako trener koszykówki. Był zatrudniony w klubie AZS UMK, gdzie rozpoczynając od szkolenia dzieci i młodzieży, zbudował zespół, z którym w 1992 r. awansował do ekstraklasy koszykówki kobiet. Prowadził go nieprzerwanie w tej klasie rozgrywkowej przez 9 lat. Był ponadto szkoleniowcem kadry Polski juniorek, kadry młodzieżowej i pierwszej reprezentacji uczestnicząc wielokrotnie w mistrzostwach Europy. Jest trenerem klasy mistrzowskiej w koszykówce, posiada również uprawnienia instruktora rekreacji w zakresie hatha jogi. Jest członkiem Polskiej Akademii Olimpijskiej. W czerwcu 2017 r. został członkiem Komitetu Naukowego Światowej Federacji Brydża Sportowego (WBF Bridge & Science Committee).
Pracę na UMK rozpoczął w 2001 r. w Instytucie Pedagogiki. Prof. Błajet jest promotorem prac magisterskich i doktorskich. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół następujących obszarów: pedagogiki zdrowia, pedagogiki sportu, edukacji integralnej. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji, w tym oryginalnych monografii: "Technika i metodyka nauczania gry w koszykówkę", 1988; "Ciało w kulturze współczesnej. Wątki socjopedagogiczne", 2005; "Ciało jako kategoria pedagogiczna. W poszukiwaniu integralnego modelu edukacji", 2006; "Szkice o wychowaniu agonistycznym", 2008; "Miłość. Rozwój. Wychowanie.", 2011; "Od edukacji sportowej do edukacji olimpijskiej. Studium antropologiczne", 2012.
W swojej pracy badawczej wykorzystuje tzw. perspektywę integralną. W tym nurcie mieści się większość jego publikacji (artykułów i monografii). W monografii "Ciało jako kategoria pedagogiczna" opierając się fenomenologicznych analizach cielesności człowieka wskazuje na znaczenie rozwoju cielesnego człowieka dla kształtowania zintegrowanej osobowości. W monografii "Miłość. Rozwój. Wychowanie" dokonuje opisu relacji miłosnej jako ścieżki rozwoju człowieka. Perspektywa integralna służy mu też do krytycznych analiz biomedycznych narracji o zdrowiu i konstruowania pedagogicznej koncepcji zdrowia i jakości życia, w szczególności w odniesieniu do okresu dorosłości i wieku senioralnego. Próba integralnego ujęcia problematyki edukacyjnej zawarta jest w pracy pod jego redakcją "Ciało. Edukacja. Umysł" (2010).
Najważniejszym jego osiągnięciem są analizy aktywności sportowej z perspektywy antropologii pedagogicznej. Wskazuje w nich oraz wyjaśnia rozwojowy i wychowawczy sens takich fenomenów sportu, jak agresja i waleczność (monografia "Szkice o wychowaniu agonistycznym", 2008, książka zdobyła I nagrodę w konkursie Polskiej Akademii Olimpijskiej na pracę naukową o tematyce olimpijskiej w 2011 r.), ruch, ćwiczenie, gra, niepewność, zaufanie, ból i cierpienie, doświadczenie graniczne, uniesienie (monografia "Od edukacji sportowej do olimpijskiej. Studium antropologiczne", 2012, wyróżnienie w konkursie Polskiej Akademii Olimpijskiej na pracę naukową o tematyce olimpijskiej w 2013 r.).
Lubi słuchać muzyki klasycznej i jazzowej. Regularnie uprawia sport. Jego ulubione formy aktywności fizycznej to kolarstwo szosowe, kolarstwo górskie, pływanie na otwartych zbiornikach wodnych, narciarstwo biegowe, hatha joga.

Głosowanie w miastach i powiatach w pierwszym etapie plebiscytu rozpocznie się we wtorek, 7 stycznia i będzie trwało do środy, 12 lutego 2020 r. do godz. 22:00. Zwycięzcy awansują do wojewódzkiego finału, który rozpocznie się w piątek, 14 lutego i potrwa do środy, 26 lutego. Dwa dni później, w piątek, 28 lutego rozpocznie się ogólnopolskich finał. Jego zwycięzców poznamy w środę, 11 marca.