Uniwersytet mecenasem Europejskiego Miasta Sportu Toruń 2019

fot. Adam Zakrzewski (torun.pl)

Dworze Artusa w dniu 22 października odbyła się uroczysta gala, podczas której Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski wręczył tytuły Mecenasa Europejskiego Miasta Sportu Toruń 2019. Nagrodzone zostały instytucje i firmy wspierające toruńskie kluby, stanowiące o sportowej randze Torunia na arenie krajowej oraz międzynarodowej.

W tegorocznej edycji zaszczytny tytuł Mecenasa Europejskiego Miasta Sportu Toruń 2019 otrzymał również nasz Uniwersytet. Zaszczytną nagrodę z rąk władz Miasta Torunia odebrał prof. Andrzej Sokala – Prorektor ds. studenckich i polityki kadrowej.

To właśnie dzięki staraniu i zaangażowaniu władz oraz społeczności akademickiej Alma Mater Thoruniensis jest dziś uniwersytetem wspierający na niespotykaną w Polsce skalę utalentowaną młodzież w Programie kariery dwutorowej student-sportowiec oraz tworzącym warunki do rozwoju sportu akademickiego na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Wymienić należy naszych studentów-sportowców, olimpijczyków: Katarzynę Zillmann, Fabiana Barańskiego, Mirosława Ziętarskiego, którym będziemy kibicować podczas najbliższych Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Medalistów reprezentantów Polski na Uniwersjadach, Igrzyskach Europejskich, Mistrzostwach Świata i europy: Anetę Rygielską, Annę Załęczną, Karolinę Karasiewicz, Adriana Brzezińskiego.

Wspomnieć trzeba o studentach-sportowcach rozgrywających w zespołach Akademickiego Związku Sportowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w 2. lidze koszykówki mężczyzn, 2. lidze piłki ręcznej mężczyzn, 2. lidze futsalu, 3. lidze siatkówki kobiet i mężczyzn, ligach szachowych. Nierzadko są to również zawodnicy podstawowych składów zespołów ekstraklasy (Polski Cukier) lub pierwszej ligi (Budowlani Toruń), a także wiodących drużyn w swoich dyscyplinach (TKK Pacyfic).

Zatem w pełni uzasadnione są słowa Prezydenta Michała Zaleskiego, który podczas gali mówił:

Dzisiaj jak diament w Europejskim Mieście Sportu błyszczą nasi wspaniali mecenasi, dzięki którym możemy mówić o tym, że Europejskie Miasto Sportu to należne Toruniowi mianoTo państwo dbają o to, aby droga sportowców była nie tylko usłana różami, ale także zapewniają odpowiednie zaplecze do ciężkiego treningu, dzięki któremu osiągamy najlepsze wyniki na przeróżnych arenach zmagań sportowych. Gratuluję raz jeszcze nadania tych zaszczytnych tytułów. Przyjmijcie od nas te symboliczne podziękowania w imieniu wdzięcznych wam sportowców, kibiców, działaczy i wszystkich tych, którzy stanowią o jakości toruńskiego sportu.