strona www Narodowej Reprezentacji Akademickiej
Kontakt ul. Św. Józefa 17, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 49 56
e-mail: ucs-sekretariat@umk.pl

Zillmann i Ziętarski z kwalifikacją na Igrzyska Olimpijskie

Zdjęcie ilustracyjne
fot. PZTW

Od 25 sierpnia do 1 września trwały Mistrzostwa Świata Seniorów w austriackim Linz. W reprezentacji Polski znaleźli się studenci-sportowcy naszego Uniwersytetu Katarzyna Zillmann i Mirosław Ziętarski. Stawką zawodów były medale mistrzostw i kwalifikacje na Igrzyska Olimpijskie w Tokio.

Najlepsza ubiegłoroczna żeńska osada Świata z Katarzyną Zillmann w składzie nie zawiodła i tym razem. Studentka Uniwersytetu, zawodniczka AZS UMK Toruń, wraz z koleżankami z osady Agnieszką Kobus-Zawojską, Marią Springwald, Martą Wieliczko osiągnęły upragniony cel i zakwalifikowały się do tokijskich Igrzysk. Polki w Lizn stanęły na drugim miejscu podium. W niezwykle emocjonującym biegu finałowym stoczyły zażarty bój z osadami chińską i holenderską. Ta pierwsza wysunęła się na prowadzenie dopiero po 500 m, osiągając dwusekundową przewagę w połowie dystansu nad naszymi zawodniczkami. Niestety polskiej osadzie nie udało się odrobić strat do Azjatek i musiały się bronić przed atakiem holenderek. Ostatecznie reprezentantki Polski zajęły drugie miejsce z czasem 06:36.59, ustępując Chinkom o dwie sekundy i wyprzedzając osadę z Holandii, która ukończyła bieg z czasem 06:36.62.

W gronie przyszłych olimpijczyków znalazł się również Mirosław Ziętarski. Student Uniwersytetu, zawodnik AZS UMK Toruń, wraz z Mateuszem Biskupem stanęli na najniższym stopniu podium Mistrzostw Świata. Reprezentanci Polski po mocnym wyjściu ze startu plasowali się w czołówce biegu wraz z osadami z Chin, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Do podziału medali doszło na ostatnich finiszowych 500 metrach kiedy to przyśpieszyły osady irlandzka i brytyjska. Biało-czerwonym udało się odeprzeć angielski atak. Na linę mety wpłynęli kolejno Chińczycy (06:05.68), Irlandczycy (06:06.25) i Polacy (06:07.87).

Reprezentacja kończy Mistrzostwa Świata w Lizn z dorobkiem czterech medali jednego złotego, dwóch srebrnych i jednego brązowego, plasując się tym samym na 10 pozycji w klasyfikacji medalowej.

pozostałe wiadomości